Jak obniżyć koszty przeprowadzki

2991

Przeprowadzka z jednego miejsca na drugie może wiązać się z dużymi kosztami. Są to przede wszystkim koszty związane z pakowaniem, przenoszeniem i transportem rzeczy, a także zakupem materiałów do pakowania czy też folii do zabezpieczenia mebli.

Gdzie szukać oszczędności?

Pierwszych oszczędności można szukać już na etapie planowania przeprowadzki. Jeśli posiadasz stare pudła i kartony nie wyrzucaj ich, na pewno przydadzą się podczas pakowania przedmiotów. Dobrej, jakości, darmowe pudła kartonowe znajdziesz również we wszelkiego rodzaju sklepach. Pracownicy sklepu chętnie pozbędą się takich pudeł, ponieważ dla nich jest to tylko dodatkowy koszt. Tak samo nie wyrzucaj foliowych opakowań z ubrań – garniturów, kurtek, płaszczy, sukni, żakietów, itp. Przydadzą się również pudła na buty czy pudła ze sprzętu RTV i AGD.

Kolejne oszczędności to samodzielne pakowanie się i samodzielna organizacja całej przeprowadzki. Weź kilka dni urlopu i sam się spakuj do pudeł i kartonów. Jeśli masz znajomych lub rodzinę poproś ich o pomoc w pakowaniu lub samych pracach porządkowych.

Transport

Same materiały do przeprowadzki i samo pakowanie nie jest najbardziej kosztownym przedsięwzięciem. Najdroższy jest natomiast sam transport rzeczy do nowego miejsca. Wiąże się to, z koniecznością wynajęcia samochodu dostawczego, które będzie posiadało windę do podnoszenia mebli, pasy i uchwyty mocujące. Transport można zlecić firmie przeprowadzkowej. Jednak tańszym rozwiązaniem będzie wynajęcie samochodu dostawczego do 3,5 ton lub poszukanie transportu na specjalnych giełdach transportowych.

Podsumowując koszt przeprowadzki jest odwrotnie proporcjonalny do ilości pracy włożonej w przeprowadzkę. Im więcej sami zrobimy tym mniej zapłacimy firmie zewnętrznej. Nie warto jednak oszczędzać za wszelką cenę, trzeba znaleźć złoty środek.