Jak obniżyć wysokość raty kredytu mieszkaniowego?

2376

Posiadasz kredyt mieszkaniowy, który spłacasz regularnie? Chcesz jednak obniżyć ratę comiesięcznego zobowiązania? Jest to możliwe – poznaj sposoby, dzięki którym do banku będziesz wpłacać mniej każdego miesiąca.

Zaciągnięty kilka lat temu kredyt, obecnie może stanowić coraz większe obciążenie domowego budżetu. Warto więc postarać się o obniżenie comiesięcznej raty już teraz, by uniknąć nieterminowych płatności.

Wydłużenie okresu kredytowania

Chcąc obniżyć wysokość raty, możesz zdecydować się na wydłużenie okresu kredytowania. Chociaż w ten sposób swoje zobowiązanie będziesz spłacać dłużej, niższa będzie rata.

Czy taka opcja będzie dostępna, zależy przede wszystkim od tego, ile obecnie trwa okres kredytowania. Jeśli już wykorzystałeś maksymalne możliwości, bank może odmówić. Jeżeli natomiast obecnie spłacasz kredyt zaciągnięty na 15 lat, możesz wydłużyć termin spłaty całości nawet o kolejnych 15 lat.

Zamiana rat malejących na równe

Jeśli jesteś na początku drogi spłaty kredytu i rata wydaje ci się zbyt wysoka, możesz zamienić raty malejące na równe (dotyczy to wyłącznie osób, które obecnie spłacają kredyt w ratach malejących). W tym pierwszym przypadku wysokość zobowiązania jest znacznie wyższa w porównaniu z ratami równymi.

Negocjowanie wysokości marży

Chcąc zmniejszyć wysokość comiesięcznego zobowiązania z tytułu kredytu, możesz podjąć negocjacje z bankiem. Spróbuj obniżyć wysokość marży, która stanowi część odsetek. Obniżenie jej nawet o 1 p.p. pozwoli nieco zaoszczędzić.

Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz, musisz podpisać aneks do umowy. Od tego momentu będzie obowiązywać cię niższa rata. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź czy faktycznie jest to opłacalne.

Więcej na: Dom.pl/finanse-i-formalnosci/kredyty-i-waluty

·