Jak szybko zrealizować sprzedaż platyny

2675

Platyna to jeden z metali szlachetnych, który się cieszy porównywalną popularnością w jubilerstwie i w przemyśle. Wykonana z platyny biżuteria nie uczula, jednak ich dostępność jest ograniczona głównie ze względu na cenę (w przeszłości platyna bywała nawet trzykrotnie droższa od złota). W przemyśle i w medycynie docenia się ją za możliwość wykorzystania jako katalizator – platyna nie wchodzi w reakcje z gazami, kwasami a nawet niektórymi metalami. Stąd bierze się również jej wielka popularność w medycynie oraz we wszelkich laboratoriach.

Jak szybko sfinalizować sprzedaż platyny

Obecnie skup platyny odbywa się zarówno w stacjonarnych punktach obsługi, które firmy skupujące metale szlachetne oraz zajmujące się ich odzyskiwaniem otwierają w największych miastach w Polsce, jak i online. Sprzedaż platyny online różni się nieco od tradycyjnej sprzedaży złomu metali szlachetnych. Wiele firm na swoich stronach udostępnia cenniki, według których będzie dokonywać wyceny przesłanego złomu platyny. Jednak platyna na skup może być dostępna także w postaci wytopów czy w postaci platyny technicznej (termopary). W tym przypadku należy zwrócić uwagę, czy firma skupuje takie produkty, a jeśli tak, to na jakich zasadach. Ich wycena indywidualna może nie być konkurencyjna. Skup platyny online w zasadzie nie angażuje sprzedającego: sprzedawana platyna jest odbierana przez kuriera i dostarczana do odbiorcy, który po zweryfikowaniu rodzaju i ilości platyny dokonuje płatności. Przy dużych ilościach platynowego złomu firma odzyskująca platynę może również przyjechać do sprzedającego, aby wycenić platynowy złom oraz jednocześnie dokonać płatności.

Platyna na skup – czego poszukują firmy skupujące metale

Najszybciej biżuterię z platyny można sprzedać w salonach jubilerskich, jednak jest ona równie wysoko wyceniana przez firmy odzyskujące platynę. Najwyżej wyceniana jest platyna w postaci tygli, drutów i blaszek, niektóre firmy dodatkowo doprecyzowują, że poszukują platynowych elektrod i narzędzi laboratoryjnych. Wysoko wyceniana jest platyna techniczna w postaci drutu z termopar. Ze względu na fakt, że występuje ona w różnych typach, ostateczna cena zależy od typu. Niektóre firmy skupują stopy platyny z irydem oraz wytopy z innymi metalami, inne zaś nie wyceniają wytopów, skupiając się głównie na platynowych metalach i elementach w całości wykonanych z platyny. W przypadku biżuterii z platyny firmy bardzo często określają chęć zakupu biżuterii o próbie 950.

Cena platyny zależy od wielu czynników, niemniej jednak jest to metal, który nadal jest droższy niż złoto.

·