Kto i dlaczego skacze ze spadochronem?

1788

Duże wysokości w każdym człowieku rodzą mniejszy lub większy lęk. Niektórzy nie są w stanie z nim walczyć, a drudzy próbują go przezwyciężyć, chociażby biorąc udział w skokach ze spadochronami, czy na bungee. Kiedy warto założyć spadochron i zeskoczyć z nim z wysokości?

Walka z lękiem

Wydaje się, że dla osób ze względnie silnym lękiem wysokości, skok spadochronowy to swego rodzaju skok na głęboką wodę. Okazuje się jednak, że taka metoda wykorzystująca szok jest najlepszym sposobem na przełamanie ograniczających barier.

Oczywiście, osoby z lękiem wysokości powinny korzystać ze skoków tandemowych. Silnie zestresowana osoba bez doświadczenia nie może rzecz jasna samodzielnie skakać z wysokości. Jest to możliwe dopiero po całkowitym przezwyciężeniu lęku, na początek natomiast poleca się wspomniane skoki tandemowe.

Pasjonujące hobby

Warto zauważyć, że skoki spadochronowe interesują nie tylko ludzi przezwyciężających swoje lęki, ale również takich, którzy szukają ciekawego hobby. Skaczą oni ze spadochronami w różnych miejscach w regularnych odstępach czasu. Najczęściej hobbystyczni skoczkowie skaczą sami, jednak zaczynają również od skoków tandemowych.

Uczucie, jakie towarzyszy człowiekowi, gdy spada z wysokości kilku tysięcy metrów jest nie do opisania. Ażeby to zrozumieć, trzeba niewątpliwie tego doświadczyć. Nie powinno z pewnością dziwić, że wiele osób, które doświadczyły lotu ze spadochronem, tak pokochało to uczucie, że decydują się oni na regularne powtórki.

Niewątpliwe jednak, nie każdy może zostać pasjonatem skoków. Rzecz w tym, że niektórzy mają tak silny lęk, że nawet po kilku skokach tandemowych nie mogą się go pozbyć. W takim przypadku skoki spadochronowe są nie tylko nieprzyjemne, ale również niebezpieczne. W sytuacji nieustępującego lęku warto więc w odpowiednim momencie się wycofać i już więcej nie skakać.

Jak przygotować się do skoków?

Rozpoczęcie regularnego skakania wymaga rzecz jasna dosyć długiego przygotowania. Trzeba oczywiście zakupić lub wypożyczyć odpowiedni sprzęt. Niemniej jednak to nie wszystko. Każdy spadochroniarz musi być przeszkolony. Powinien on perfekcyjnie wyćwiczyć sobie wszystkie czynności, które być może będzie musiał wykonać w locie. Ponadto, niezbędna jest również praca nad psychiką.

Rzecz jasna skoki tandemowe nie wymagają aż tak pieczołowitego przygotowania. Nie jest w tym przypadku niezbędna tak silna praca nad siłą psychiczną. Ponadto, nie trzeba też posiadać szczegółowej wiedzy odnośnie obsługi spadochronu, gdyż zajmuje się nią instruktor.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia z Gliwic

· ·