Lacrosse – poradnik dla początkujących

1289

Podobno prekursorami tej gry zespołowej byli Indianie, którzy zamiast bramek i dokładnie określonych linii boiska w zamian korzystali z dóbr natury, takich jak chociażby drzewa i kamienie. To właśnie oni byli także autorami pierwszych propozycji nazw tej dyscypliny sportowej. „Mała wojna”, czy też „młodszy brat wojny”. Nie chodzi tutaj o piłkę nożną, ale oczywiście lacrosse. Obowiązujące po dziś dzień zasady gry są XIX-wiecznym dziełem Kanadyjczyków, u których swoją droga lacrosse urósł do rangi sportu narodowego. Sprawdźmy więc jak wygląda odpowiednia piłka do lacrosse i co różni kobiece rozgrywki lacrosse od męskich.

Must-have każdego zawodnika: piłka do lacrosse to nie wszystko!

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej, a więc odpowiedniego sprzętu. Żaden mecz nie obejdzie się bez: wykonanego z lekkiego i odpornego na uderzenia aluminium kija zakończonego siatką, kasku z charakterystyczną kratą z przodu która chroni oczy i twarz zawodnika oraz specjalnych butów zapewniających dobrą przyczepność i przyspieszenie. Z pomocą wszystkim osobom ceniącym pełną adrenaliny, ale i zarazem bezpieczną grę przychodzą także ochraniacze na zęby (szczęki) oraz ochraniacze na kolana, które przydadzą się zwłaszcza przy bliskim spotkaniu z boiskiem.

Skoro o sprzęcie mowa, nie sposób w tym momencie nie wspomnieć o rzeczy niemal najważniejszej jaką jest… piłka do lacrosse!

Idealna piłka do lacrosse powinna być wykonana z litej gumy (co jest nowoczesną wersją piłki ze splecionej gumy lub jeleniej skóry wypchanej włosiem, z której korzystali wcześniej wspomnieni prekursorzy tej gry), a jej obwód powinien mieścić się w wymiarach 19.7-20.3 cm. Skoro o wymiarach mowa… piłka do lacrosse musi mieć także odpowiednią wagę i średnicę. Jeśli chodzi o ciężar piłka do lacrosse nie powinna przekraczać 150 g, natomiast idealna średnica to 6.4 cm.

Damskie oblicze

To prawda, że każda gra rządzi się swoimi regułami – stosując się do tej zasady lacrosse ma propozycję zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Rozgrywki lacrosse dla kobiet są nieco mniej niebezpiecznie – zawodniczki starają się unikać starć, a podczas gry oprócz ochronnych gogli mają do dyspozycji także ustnik. Damskie rakiety do lacrosse są mniejsze, a kosze znacznie płytsze dlatego też w lacrosse kobiet oddawanie celnych strzałów i łapanie piłki jest trudniejsze niż w męskich rozgrywkach. Co więcej mecze lacrosse kobiet są krótsze – łącznie trwają one ok. 50 minut.

Więcej na temat Lacrosse przeczytasz na stronie https://www.activ8.pl

·