Logistyka kontraktowa w transporcie i jej znaczenie

3003

Wiele usług wymaga skrupulatnego zaplanowania oraz poczynienia konkretnych prognoz na przyszłość. Również dziedzina transportu należy współcześnie do takich branż, w których nie ma miejsca na oczywistości. Prosty z pozoru przewóz towarów wymaga zastosowania szeregu technik z zakresu logistyki. Przemieszczenie ładunku musi być dokładnie zaplanowane ze względu na technikę jego składowania – w zależności od specyfiki danego środka transportu, ale przede wszystkim rodzaju towarów. Bardzo istotnym elementem jest też wdrożenie odpowiednich procesów z dziedziny logistyki kontraktowej. Dzięki niej można organizować przestrzeń magazynową, optymalizując koszty.

Sam transport pochłania znaczną część nakładów na całą operację logistyczną. Dlatego tak istotne jest dokładne wyznaczenie strategii działania – dobór odpowiedniego środka przewozu, a także wymiar jego wykorzystania. Decydując o środku transportu należy wziąć pod uwagę specyfikę zlecenia oraz rodzaj ładunku. Tam, gdzie priorytetem będzie szybkość dostarczenia przesyłki konieczne jest zainwestowanie większej kwoty – w przewóz samochodowy bądź spedycję lotniczą. Jednakże w przypadku, gdy najistotniejsza jest możliwość przewiezienia jednorazowo bardzo dużego ładunku, a jednocześnie bezpieczeństwo, optymalny będzie transport drogą morską. Spedycja kolejowa stanowi natomiast dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy infrastruktura kolejowa jest rozwinięta, a zleceniodawca potrzebuje przewieźć znaczne ilości ładunku drogą lądową. Dodatkowo zarówno kolej, jak i skorzystanie z morskiego transportu generują niższe koszty.

Delegowanie zadań a funkcjonowanie przedsiębiorstwa spedycyjnego

Logistyka w znacznej mierze opiera się na delegowaniu zadań – stąd – spedytor powinien rozważyć, czy angażować swoją flotę, czy też skorzystać z transportu zewnętrznego. W przypadku outsourcingu istotnym jest jednak, by wybrać zaufanego już współpracownika (np. renomowaną firmę kurierską), który wykazał się niezawodnością, punktualnym czasem dostawy. Nie należy przy tym zapominać o monitorowaniu przesyłki. Logistyka to kompleksowość usług. Poza transportem istotne jest również organizowanie przewozu, magazynowanie towaru, jego katalogowanie, a często planowanie dalszej drogi dystrybucji. Logistyka kontraktowa (zwana magazynową) obejmuje więc różnego typu operacje dotyczące zarządzania powierzchnią magazynową. Kontrolowana jest nie tylko dostawa towaru, ale też jego rozładunek.

Firma spedycyjna nie może sobie pozwolić na pozostawienie swoich przewoźników bez dokładnie wyznaczonego planu trasy – to istotne szczególnie w przypadku transportu drogowego drobnicowego, czy przejazdów międzynarodowych. Brak opracowanej strategii może narazić firmę spedycyjną na straty – na przykład poprzez niepełne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej czy też tzw. „puste przejazdy” (bez towaru). Niezwykle istotnym elementem w przypadku logistyki jest także organizowanie wszelkich kwestii prawno – administracyjnych. Dokumentacja musi obejmować list przewozowy (określający warunki umowy między nadawcą a przewoźnikiem na konkretną usługę) oraz rachunki za ów kontrakt (z wyszczególnionymi pozycjami). Podsumowując logistyka pozwala zapewnić przedsiębiorstwu spedycyjnemu efektywne funkcjonowanie. Mało tego, transport bez wdrożenia konkretnych procedur logistycznych może przynosić straty. Warto inwestować nie tylko w nowoczesne technologie i rozwiązania informatyczne (np. monitorujące dostawy, kontrolujące ilość towarów w magazynie), ale także w dodatkowe szkolenia dla pracowników szczebla managerskiego.

Czytaj więcej: https://www.pekaes.pl/pl/uslugi/logistyka-kontraktowa.html