Obuwie rowerowe SPD – podstawowe kwestie praktyczne

767

Jazda w butach rowerowych nie jest już modą, lecz praktyczną metodą wygodnego spędzania wolnego czasu na jednośladzie. I choć wymaga ona pewnej wprawy i „edukacji” to jednak dzięki niej poruszanie się rowerem po dowolnym terenie jest po prostu o wiele łatwiejsze. Jak działają buty rowerowe SPD i czy warto inwestować w ich specjalistyczne modele?

Wykorzystanie siły – idea obuwia SPD

Zaletą butów rowerowych SPD jest możliwie najefektywniejsze wykorzystanie siły napędowej, przekazywanej przez nogi bezpośrednio do mechanizmu obrotowego roweru. W układzie SPD (z mocowaniem do pedału) za ruch roweru odpowiedzialne są jednocześnie obydwie kończyny. W momencie gdy jedna naciska na pedał, druga podnosi go, dzięki czemu obciążenie pracą rozkłada się równomiernie na obydwu nogach.

Zaletą obuwia rowerowego jest też jego maksymalna stabilność na powierzchni pedałów. Wielu rowerzystów bardzo często narzeka na zbyt śliskie pedały, które – niejednokrotnie oblepione błotem – nie stanowią odpowiedniej podstawy dla zwykłych butów. Dzięki stabilnym zapięciom problem ten jest całkowicie wyeliminowany.

Karbon – czy to się opłaca?

Niektóre buty rowerowe SPD posiadają specjalną podeszwę karbonową. Jej twardość i sztywność umożliwia jeszcze lepsze przeniesienie momentu obrotowego, dzięki czemu jazda na tak zaprojektowanych mocowaniach jest efektywniejsza. Problem polega na tym, że cena takich zapięć jest stosunkowo wysoka. Czy zatem warto w nie inwestować?

I tak, i nie. Tak, gdyż rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim podczas zawodów, w trakcie których liczą się nawet dziesiętne części sekundy. Z podeszwy karbonowej będą też zadowoleni wyczynowcy, którzy szukają jak najlepszych wrażeń na trasie. Model karbonowy nie sprawdzi się jednak u amatorów, którzy dopiero uczą się jazdy z zapięciami SPD. Osoby początkujące nawet nie odczują tu żadnych różnic.

Co dla amatora?

Warto też pamiętać, że choć buty rowerowe SPD z podeszwą karbonową wydają się bardzo kuszące, to jednak… nie sprawdzają się w przypadku zwykłej, codziennej eksploatacji. Dojazd do pracy, krótkie wycieczki po lesie czy też wypad ze znajomymi na piknik nie wymagają sztywnej podeszwy. Tu o wiele lepiej sprawdzą się konstrukcje bardziej elastyczne.

Podsumowując, obuwie SPD jest przeznaczone do różnych zastosowań. Modele bardziej zaawansowane są co prawda lżejsze i wygodniejsze (zwłaszcza na wymagających trasach), ale w przypadku mniej zaawansowanych tras ich funkcjonalność jest praktycznie taka sama, jak w analogicznych, tańszych modelach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd – 0.

·