Oczekiwania wzgledem mieszkań

1182

13% osób, którzy szukają mieszkania, niestety dysponuje zbyt małym budżetem. W licznych dzielnicach po prostu nie można dostać mieszkań w rozsądnej cenie. Dlatego też nabywcy muszą zmieniać swoje preferencje mieszkaniowe.

MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ


Mieszkania na sprzedaż ciągle ulegają zmianom. Z roku na rok sprzedawcy muszą unowocześniać swoje domy i sprawić, by stały się atrakcyjne dla osób o różnym wieku, a często nie jest to rzecz prosta. Ludzi, którzy są zainteresowani zakupem własnego mieszkania na rynku jest bardzo dużo, a ich liczba ciągle rośnie. W ciągu ostatnich trzech miesięcy do doradców finansowych zgłosiło się aż o ponad 40% więcej takich klientów niż przed rokiem.Jednakże duża część z tych osób wpada na barierę podażową, czyli po prostu brak ofert, które wpisywałyby się w ich oczekiwania, które dotyczą lokalizacji, standardu, no i przede wszystkim: ceny. To bardzo często jest przyczyną tego, że w końcu nie decydują się na zakup, ponieważ „może kiedyś znajdzie się coś lepszego”.

OCZEKIWANIA CENOWE NABYWCÓW


Żeby określić liczbę klientów, którzy nie mogą znaleźć mieszkania w odpowiednim dla siebie przedziale cenowym, na samym początku obliczono maksymalną cenę za metr kwadratowy, jaką gotowi są zapłacić potencjalni nabywcy. Żeby to wyliczyć trzeba podzielić minimalny akceptowany metraż przez maksymalny budżet, którym dysponują poszczególni kupujący.

Kolejnym krokiem jest odseparowanie 25% najtańszych mieszkań pod względem ceny za metr kwadratowy z transakcji zawartych w ostatnich 12 miesiącach na rynku wtórnym. Kiedy się zestawi następnie maksymalne dopuszczalne ceny metra z najtańszymi mieszkaniami, uzyska się dla każdej dzielnicy odsetek nabywców, którzy potencjalnie nie znajdą oferty dla siebie.

BRAK MIESZKAŃ W PRZYSTĘPNEJ CENIE


Mieszkań na sprzedaż w odpowiedniej cenie jest niestety coraz mniej. Średnia dla ośmiu wybranych rynków wskazuje, że wielu potencjalnych nabywców nie mieści się ze swoimi oczekiwaniami w puli 25% najtańszych mieszkań. Najgorszą sytuację posiada rynek krakowski, bowiem aż 26,1% kupujących prawdopodobnie będzie miało problem ze znalezieniem dobrej oferty dla siebie. Natomiast bardzo dobrze ma się rynek katowicki, gdzie brak odpowiedniej strony podażowej dotyka tylko 5,4% nabywców.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Modernbud