Ogród na granicy jawy i snu

1432

Nie wszystko w życiu musi być takie jasne i oczywiste. Często wręcz pragniemy tej nieoczywistości bycia, która staje się lekarstwem na wszelkie smutki codzienności. Zanurzamy się więc z przyjemnością  w tym, co niejednoznaczne i wielowymiarowe, jak dobry wiersz czy ukochana melodia. Ale nie tylko twórczość ma wiele sensów. Nie tylko ona zachęca do interpretacji. Także kreatywność natury ma w sobie tę wielką moc, w której pragniemy uczestniczyć, na przykład tworząc ogrody.

Ogrody wielu sensów

Są rzeczy i miejsca bezsensowne, zatem pozbawione sensu w sposób ostateczny. Takie, które nie mają dla nas żadnego znaczenia czy wartości. Ale zdarzają się także przedmioty i przestrzenie zupełnie wyjątkowe – nad wyraz znaczące. Takie rzeczy przechowujemy z troską. To nasze najważniejsze pamiątki.

O takie miejsca dbamy i chcemy przebywać w nich na zawsze. Tak właśnie traktujemy niezwykłe ogrody, nieoczywiste i tajemnicze, których klimat sprawia, że pragniemy w nich być bez końca. Odnajdujemy w nich wciąż nowe sensy. Zachwyca nas ta przestrzeń niezgłębionej tajemnicy, którą po części sami kreujemy. To ogrody trochę nierealne. Powstające na granicy jawy i snu.

Ogrody naturalistyczne, angielskie, leśne

Takie tajemnicze miejsca to najczęściej ogrody w stylu angielskim, naturalistycznym, leśnym. To tutaj właśnie pielęgnuje się jakby sen o przeszłości i naturze. Wszystkie elementy temu sprzyjają, łącznie z wyposażeniem, takim jak meble czy parasole ogrodowe. Istotną rolę odgrywa cząstka retro, którą jednak można wprowadzić w bardzo nowoczesny sposób, na przykład poprzez meble i dodatki w stylu, który odkryjemy na gardenspace.pl.

Natchnienie i wytchnienie

Kiedy potrzebujemy odrobiny wytchnienia, przenieśmy się do takiego niezwyczajnego ogrodu. Z pewnością ta przestrzeń natchnie nas do robienia rzeczy nieoczywistych i uduchowionych.

· ·