Piękno i prosta forma

1676

Przekonaliśmy się, że piękno ma różne oblicza i realizacje. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy obowiązuje estetyka postmodernistyczna, w ramach której zezwala się na wielką wolność i dowolność. Na łączenie elementów pozornie sprzecznych i obcych. Na tworzenie rzeczy czy kompozycji, których najważniejszą wartością jest oryginalność, a celem – efekt zaskoczenia.

Szlachetny minimalizm

Pośród różnorodności formalnej w kulturze i w estetyce na zasadzie kontrastu pojawiała się potrzeba skromności i prostoty. W XX wieku przejawiała się w projektach minimalistycznych i konstruktywistycznych, które wcale nie odeszły w zapomnienie, ale twórczo rozwijane są w XXI wieku. Nie tylko w sztuce oficjalnej, ale także w użytkowej. Meble kuchenne, meble ogrodowe, kreacje modowe, biżuteria, naczynia, sprzęty AGD – w tych wszystkich rzeczach widać dążenie do prostoty.

Minimalistyczne projekty, wykonane w oparciu o talent i wiedzę z zakresu historii sztuki, w połączeniu z najlepszymi materiałami, prowadzą do powstawania naprawdę pięknych rzeczy. Tak właśnie powstaje estetyka na miarę XXI wieku, której wiele szlachetnych realizacji znajdziemy na przykład tutaj: gama-sklep.com.pl.

Doskonały kształt i idealna treść

Dlaczego obecnie minimalizm jest tak powszechnie ceniony? Być może stanowi on rodzaj reakcji na dominację stylu eleganckiego i dekoracyjnego. To także wyraz współczesnego stylu bycia, w którym liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Piękno ma być proste i maksymalnie sprzyjające wygodzie życia.

Coraz bardziej lubimy wnętrza surowe i skromne, niemalże laboratoryjne. Minimalizm często łączy się ze stylem postindustrialnym. Często jednak zostaje przełamany akcentami odmiennymi. Na przykład w minimalistycznym salonie, w którym uproszczenie formalne i redukcja kolorystyczna stanowią podstawę aranżacji, pojawia się dekoracyjna sofa.

· · ·

orzwnetrze.com.pl https://andrzejurbanowicz.pl/odkryj-magie-loftu-ekskluzywne-meble-loftowe-i-ich-tajemnice/ nvinn.org