Pielęgnacja zębów – to bardzo proste!

1640

Piękne i zadbane zęby są marzeniem większości z nas. Niestety, stomatolodzy odnotowują oraz więcej przypadków próchnicy (również u małych dzieci), paradontozy, problemów z jamą ustną. Jak w sposób kompleksowy i skuteczny zadbać o nasze zęby, aby faktycznie móc szczycić się pięknym i zdrowym uśmiechem? Sprawdź!

 

Próchnica – choroba cywilizacyjna

Największym i najpowszechniejszym problemem dotyczącym zębów jest próchnica, określana dzisiaj już jako choroba cywilizacyjna. Jak możemy dowiedzieć się na instytutimplantologii.pl, dotyka ona coraz młodsze osoby, a nieleczona może prowadzić nawet do konieczności usunięcia zęba. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych: bakterie próchnicze wraz z krwią są roznoszone po całym organizmie i mogą powodować stany zapalne narządów wewnętrznych. Warto również wiedzieć, że próchnica to choroba zakaźna – nieleczona będzie rozprzestrzeniać się na inne zęby. Co wpływa na rozwój próchnicy? Zasadniczo jest to kilka czynników. Przede wszystkim próchnicy sprzyjają produkty bogate w cukry (które są pożywką dla bakterii). Same bakterie rozwijają się na płytce nazębnej, która z kolei jest wynikiem zaniechania regularnego szczotkowania zębów.

Drugim powszechnym problemem jest paradontoza i choroby przyzębia. Dolegliwości tego typu pozostawione bez nadzoru lekarza mogą doprowadzić do rozchwiania zębów i ich stopniowego wypadania.

 

Braki w uzębieniu

Problemem Polaków jest również brak zębów – zazwyczaj ich utrata związana jest z wypadkami komunikacyjnymi, przewlekłymi chorobami czy też brakiem zawiązków zębowych. Dzisiaj na szczęście możemy uzupełnić luki. W miastach takich jak Kraków znajdziemy implanty zębów w doskonałych cenach, a procedura ich wszczepiania wykonywana jest przez najlepszych specjalistów. Proces wszczepiania implantu rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego, kolejno oceniany jest stan kości.

 

Od czego zacząć?

Najważniejsza jest codzienna higiena oraz kontrolowanie tego, co każdego dnia znajduje się na naszym talerzu. Szczotkowanie zębów pastami z fluorem powinno mieć miejsce po każdy posiłku lub przynajmniej 2-3 razy dziennie – zabieg ten pozwoli na wymiecenie resztek pokarmów z jamy ustnej, jak również na regularne ścieranie płytki nazębnej. Szczotka powinna być dostosowana do naszych potrzeb – jeśli posiadamy nadwrażliwe dziąsła najlepsze będą miękkie szczoteczki. Codzienne szczotkowanie możemy uzupełnić nitkowaniem nićmi dentystycznymi. Dzięki nici możliwe będzie usunięcie resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych.

Każdego dnia warto także mieć pod ręką płyn do płukania ust – ten produkt pozwoli na odświeżenie oddechu, ale także na zahamowanie powstawania osadu nazębnego. Niewielkie buteleczki płynów możemy nosić w torebce czy plecaku.

 

Regularne wizyty stomatologiczne

Odwiedzanie stomatologa jest niezbędne do tego, aby zachować zdrowie zębów. Lekarz nie tylko oceni stan uzębienia, ale też wyłapie wszystkie nieprawidłowości i niepokojące zmiany. Podczas wizyty dentystycznej możemy również zadać pytania związane z prawidłową pielęgnacją zębów i całej jamy ustnej. Jak często odwiedzać stomatologa? Z pewnością nie rzadziej niż raz na rok.

 

Białe zęby w kilka chwil – czy to możliwe?

Białe zęby są niewątpliwie ozdobą – musimy być jednak świadomi, że śnieżnobiałe uśmiechy gwiazd ekranu są zazwyczaj wynikiem pomocy stomatologa. Zabiegi wybielające wykonywane w gabinetach stomatologicznych to najlepsza opcja dla osób, które pragną poprawić estetykę uśmiechu w sposób bezpieczny. Lekarz przeprowadzi przegląd jamy ustnej, zaleci niezbędne leczenie, wybierze konkretną metodę wybielania i przeprowadzi skaling, dzięki któremu wybielanie zębów będzie równomierne.

·