Plusy korzystania z nowoczesnych biur rachunkowych?

1473

Każdemu przedsiębiorcy oprócz trudów prowadzenia własnej firmy przychodzi również trud prowadzenia jej księgowości, która – powiedzmy sobie szczerze – może być dla niezwiązanego z rachunkowością człowieka niczym mniej, jak przysłowiową czarną magią. Czy warto wtedy pomyśleć o zatrudnieniu specjalisty?

Czy przy prowadzeniu działalności wystarczy korzystanie z okazjonalnej księgowej?

Takie rozwiązanie sprawdzić się może w przypadku mikroprzedsiębiorców, czy też osób prywatnych. Gdy mamy do czynienia z nawet już małą firmą niezbędne okazać może się pomoc biura rachunkowego.

W przypadku dużych firm będzie zachodzić potrzeba nie tylko zatrudnienia zewnętrznego biura rachunkowego, ale nawet stworzenia własnego wewnętrznego biura, które zajmować będzie się wyłącznie sprawami firmowymi.

Dlaczego warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Profesjonalne biura rachunkowe posiadają specjalne ubezpieczeni OC, które na wypadek błędów ludzkich pozwala dochodzić swoich praw. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że polskie prawo podatkowe niezbyt sprzyja przedsiębiorcy, a nieustająco zmieniające się przepisy owego prawa sprawiają, że nawet najlepszy fachowiec może popełnić błąd, który może kosztować przedsiębiorcę straty finansowe.

Korzystanie z biura rachunkowych pozwala zabezpieczyć się i swoją firmę przed ewentualnym stratami. Dodatkowo możemy być pewni, że pracownicy biur rachunkowych to osoby, które są specjalistami w swojej dziedzinie, będącymi na bieżąco z przepisami prawa podatkowego.

Pozorne oszczędności

Wiele osób zamiast zdecydować się na stałe usługi biur rachunkowych korzystają z ofert bardziej lub mniej domorosłych specjalistów w tej dziedzinie. Kuszące wydają się ich propozycje, gdyż oczywistym jest fakt, że są o wiele bardziej korzystne pod względem finansowym.

Niestety w przypadku chałupniczych specjalistów od rachunkowości ciężko jest zweryfikować ich wiedzę i to, czy śledzą oni na bieżąco ciągle zmieniające się przepisy prawa. To sprawia, że korzystanie z ich usług może nieść za sobą ryzyko konsekwencji finansowych, których na pewno nie chcemy ponosić.

Bezpieczne, ale nieidealne

Półśrodkiem będzie oczywiście rozliczanie się samodzielne. Na pewno pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze, które miałyby być przeznaczone na księgowego, jednak wtedy to my musimy wygenerować te dodatkowe kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dodatkowych godzin miesięcznie, które przeznaczymy tylko na rozliczanie własnej księgowości.

Rozwiązanie to sprawdzić się może w przypadku małych przedsiębiorców, którzy nie mają zbyt wiele do rozliczenia. Jednak często nawet oni korzystają z usług księgowego, gdyż w rachunkach łatwo popełnić błąd.

Drogą internetową

Ci, którzy na przepisach prawa podatkowego niezbyt się znają lub trudno im być z nimi na czasie, na pewno ucieszą się z faktu obecności na polskim rynku aplikacji do rachunkowości online.

Dzięki takiemu rozwiązaniu szybko można dokonać odpowiednich obliczeń, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystać można z porady fachowców na czacie.

Tekst powstał we współpracy z biurem rachunkowym Taxmentor