Projektowanie stron internetowych – czy każdy może się go nauczyć?

1302

Wraz z upowszechnieniem się komputerów i urządzeń mobilnych i Internetu, mamy do czynienia z coraz większym zapotrzebowaniem na usługi tworzenia stron www. Opanowanie tej umiejętności także cieszy się zainteresowaniem ze względu na cenny wpis w CV i możliwość przekwalifikowania się. Jednak czy każdy może opanować projektowanie stron internetowych?

Wiedza dla wybranych?

Jeszcze do niedawna panował powszechny pogląd, ze zadania takie, jak projektowanie stron internetowych powinno zostawić się specjalistom z branży IT. Tymczasem jest to mit, który powstrzymuje wiele osób przed zgłębieniem tej niełatwej, ale jednak osiągalnej dla zwykłego śmiertelnika sztuki. W rzeczywistości wiele osób zajmujących się zawodowo tworzeniem stron nie ma ukończonych w tym kierunku żadnych studiów. Każdy, kto posiada pewną minimalną wiedzę i wolę nauki może nauczyć się tworzyć profesjonalnie wyglądające i działające strony internetowe.

Od czego zacząć i gdzie się uczyć?

Osoby, które chcą opanować projektowanie stron internetowych, mają dość spory wybór dostępnych sposobów nauki i źródeł wiedzy. Na początku najlepiej skorzystać ze źródeł darmowych, które pomogą opanować niezbędne podstawy, a czasami także i bardziej skomplikowane zagadnienia. Internet jest ich pełen. W dużych księgarniach internetowych oferujących ebooki można też znaleźć sporą liczbę darmowych i jednocześnie wartych polecenia pozycji. Cenną pomocą są też różnego rodzaju fora internetowe, na których początkujący odnajdą odpowiedzi w przypadku niepewności towarzyszącej zgłębianiu licznych aspektów tej sztuki.

Poza materiałami darmowymi warto zainwestować w dobre podręczniki tworzenia stron www. W porównaniu z kursem w trybie stacjonarnym kosztują one grosze, a mogą być cenniejszym od niego źródłem wiedzy.

Kursy w trybie stacjonarnym i online

Jeżeli bardzo zależy nam na dokumentacji zdobytych umiejętności, której nie daje nauka ze źródeł darmowych i książek, konieczna jest inwestycje w kursy. Dziś poza kursami w trybie stacjonarnym istnieje też możliwość odbycia kursu w trybie online, co wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami i możliwością nauki o dowolnej porze dnia. Po obu typach kursów uzyskuje się certyfikaty uznawane przez pracodawców i zleceniodawców.

Najważniejsza jednak w procesie nauki projektowania stron internetowych jest praktyka. Sucha wiedza nie wystarczy i każde zagadnienie trzeba wiele razy przećwiczyć i podejmować coraz trudniejsze wyzwania, gdyż tylko w ten sposób można naprawdę skutecznie opanować tę sztukę.

Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Iguana Studio

·