Przeszczep włosów FUE u mężczyzn

2024

Łysienie jest wstydliwym męskim problemem i sporym obciążeniem psychicznym. Wypadanie włosów może być wynikiem zaburzeń hormonalnych lub objawem naturalnych procesów starzenia się organizmu. Niezależnie od przyczyny, łysienie stanowi kompleks wielu mężczyzn, dlatego współczesna medycyna oferuje pacjentom różnego rodzaju metody uzupełniania ubytków owłosienia. Jedną ze skuteczniejszych propozycji jest przeszczep włosów FUE. Co to za metoda i jakie są jej wady oraz zalety?
Już w samych początkach funkcjonowania stosunkowo nowej gałęzi medycyny, jaką jest medycyna estetyczna, podejmowano pierwsze próby przeszczepiania włosów, jednak to najnowsze odkrycia i technologie zmieniły całkowicie sposób postrzegania tych zabiegów. Współcześnie przeszczep włosów można wykonać małoinwazyjną metodą. Po zabiegu nie pozostają trwałe blizny, a dolegliwości bólowe wynikające z faktu przeprowadzenia transferu włosów oraz okres rekonwalescencji udało się ograniczyć do niezbędnego minimum. Mowa o przeszczepie włosów metodą FUE, należącym do najnowocześniejszych technik transplantacji włosów (zobacz także tu: https://www.tourmedica.pl/blog/transplantacja-wlosow-fue-u-mezczyzn)

Na czym polega przeszczep włosów metodą FUE?

W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie zabiegiem transplantacji włosów FUE (ang. follicular units extraction). Zabieg zawdzięcza swoją popularność niskiej inwazyjności i brakiem blizny w okolicy dawczej, dlatego tę metodę stosuje się głównie u mężczyzn, którzy preferują krótkie strzyżenie włosów. Tradycyjna metoda polega na wycięciu paska owłosionej skóry z boku lub z tyłu głowy, z którego następnie selekcjonuje się pojedyncze przeszczepy.

Metoda FUE różni się przede wszystkim sposobem pozyskania poszczególnych unitów. Zabieg polega na pobraniu pojedynczych zespołów mieszkowych, co wiąże się z pozostawieniem niewidocznych gołym okiem mikroskopijnych blizn w okolicy dawczej. Przeszczepia się wszystkie struktury, wraz z komórkami macierzystymi odpowiadającymi za wzrost włosa. Transplantacja FUE zapewnia doskonałe efekty estetyczne, dlatego na zabieg decydują się przede wszystkim młodzi panowie, u których pojawiły się problemy z nadmiernym wypadaniem włosów. Przeszczep włosów metodą FUE wykonuje się głównie w korekcji niewielkich ubytków owłosienia.

Czy warto zdecydować się na przeszczep włosów FUE?

Transplantacja włosów FUE sprawdzi się u pacjentów, u których występują skłonności do powstawania przerostowych oraz szerokich blizn oraz u osób z mało elastyczną skórą głowy. Największą zaletą tej techniki jest z pewnością bezpieczeństwo pacjenta oraz możliwość przeprowadzenia całej procedury w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest o wiele mniej obciążający dla organizmu niż tradycyjny przeszczep włosów, polegający na wycięciu paska skóry.

Wśród wad wymienia się głównie ryzyko uszkodzenia unitów, jednak i tutaj przychodzi z pomocą technika. Na rynek medyczny wprowadzono innowacyjne urządzenia do przenoszenia przeszczepów za pomocą podciśnienia, co znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo zniszczenia poszczególnych unitów. Najbardziej znanym urządzeniem wykorzystywanym w trakcie zabiegów przeszczepu włosów jest S.A.F.E.R. (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation), funkcjonujący na rynku amerykańskim jako Neograft. Dzięki wprowadzeniu urządzeń automatyzujących procedurę transplantacji włosów udało się również skrócić czas trwania zabiegu niemal o połowę.

Przeszczep włosów FUE jest z pewnością jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod uzupełniania braków owłosienia, jednak istnieją pewne ograniczenia wynikając z natury zabiegu. Zabieg sprawdzi się u pacjentów borykających się z łysieniem w stopniu niewielkim bądź umiarkowanym. Transplantację włosów FUE przeprowadza się jako uzupełnienie zakoli w okolicy czoła czy braków owłosienia na czubku głowy. Podczas jednego zabiegu wykonuje się maksymalnie do 3000 przeszczepów, co może się okazać niewystarczające u panów cierpiących z powodu dużych ubytków. Efekty zabiegu są długotrwałe i obserwuje się je już po kilku miesiącach.