Czasem nie sposób nie zgodzić się z powiedzeniem „Trzeba mieć zdrowie, żeby chorować”. Godziny spędzone w poczekalni u lekarza, wydłużające się kolejki oczekujących na badania czy zabiegi – wszystko to sprawia, że nawet leczenie zwykłego przeziębienia może okazać się wyzwaniem dla najbardziej cierpliwych śmiałków. Cyfryzacja służby zdrowia, a w szczególności projekt e-Zdrowie P1, ma usprawnić funkcjonowanie placówek medycznych. Jak będzie to wyglądało w praktyce?
Portal e-Zdrowie
Projekt P1, realizowany przez CSIOZ pod kuratelą Ministerstwa Zdrowia, ma na celu stworzenie Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Częścią projektu będzie portal e-zdrowie.gov.pl, na którym znajdą się m.in.:
informacje o usługodawcach, czyli placówkach medycznych, gabinetach i szpitalach
informacje o świadczeniach medycznych
wyszukiwarka przychodni i aptek
raporty i statystyki oraz aktualności medyczne
moduł logowania do internetowego konta pacjenta.
W związku z wdrożeniem tego programu, dokumentacja medyczna – dotychczas papierowa – zostanie w całości przeniesiona na twarde dyski i udostępniana przy pomocy programów komputerowych. Wiąże się to z koniecznością zakupu oprogramowania medycznego przez wszystkie placówki, a także z zapewnieniem ochrony danych osobowych online oraz szkoleniem personelu, który będzie miał do czynienia z cyfrową dokumentacją medyczną.
Karta pacjenta w internecie
Internetowe konto pacjenta będzie zabezpieczone podobnie jak internetowe konto bankowe. Po zalogowaniu każdy będzie miał wgląd w swoją historię choroby, dostęp do informacji o udzielonych i zaplanowanych świadczeniach medycznych (zarówno tych wykonywanych w publicznych placówkach, jak też prywatnie) oraz o przepisanych lekach.
Recepta w smartfonie
Jednym z elementów projektu P1, które mają zostać wdrożone w pierwszej kolejności, jest e-recepta. Będzie ona zapisywana w systemie przez lekarza, zaś pacjent będzie miał do niej dostęp z poziomu swojego internetowego konta, na którym zostaną również zamieszczone wskazówki dotyczące dawkowania, informacje o leku oraz dane lekarza, który wystawił receptę. Realizacja elektronicznej recepty może przebiegać dwojako:
- pacjent pobiera e-receptę na telefon, zaś farmaceuta skanuje kod kreskowy, aby odczytać receptę;
- pacjent otrzymuje sms z 4-cyfrowym kodem dostępu, który podaje w aptece, wraz ze swoim numerem PESEL.
Oczywiście lekarz będzie mógł również wydrukować receptę i dać ją pacjentowi w tradycyjnej, papierowej wersji – mimo coraz powszechniejszej dostępności nowych technologii, spora grupa osób, zwłaszcza starszych, nie posługuje się smartfonami.
Inne funkcje programów dla przychodni
Wśród dodatkowych funkcjonalności, które oferują producenci oprogramowania dla przychodni, znajduje się także moduł dotyczący obsługi pacjentów – takie rozwiązanie znajdziemy np. na http://www.mediporta.pl/. Możliwość internetowej rejestracji pacjentów, kalendarze online oraz kolejki oczekujących obliczane elektronicznie i aktualizowane na specjalnych tablicach mają zminimalizować formalności oraz skrócić czas oczekiwania na wizytę.