Niemcy, ze względu na wysoki poziom życia, atrakcyjne zarobki, wsparcie socjalne i niewielką odległość od ojczyzny, są popularną destynacją wśród polskich emigrantów walczących o lepsze życie. Niezależnie od tego, czy pracujesz za granicą przez cały rok czy jedynie sezonowo, będziesz musiał rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym. Jakie dokumenty będą niezbędne, aby zrobić to poprawnie? Na jakie ulgi możesz liczyć? Sprawdź!
Wymagane dokumenty
Podstawowym dokumentem umożliwiającym złożenie deklaracji podatkowej jest Besondere Lohnsteuerbescheinigung (niemiecka karta podatkowa), czyli odpowiednik polskiego PIT-11. Do jego dostarczenia Ci zobowiązany jest pracodawca (powinien to zrobić do 28 lutego następnego roku rozliczeniowego). Ponadto, konieczne będzie skompletowanie między innymi zaświadczenie EU/EWR i UE/EOG oraz druków umożliwiających ubieganie się o uzyskanie specjalnych ulg. Co ważne, podatnik może uzyskać zwrot podatku z Niemiec za okres do 4 lat wstecz.
Co możesz odliczyć od podatku?
Niemieckie prawo przyjazne jest podatnikom, oferując szereg ulg. Co możemy odpisać od podatku? Każda osoba legalnie pracująca na terenie Niemiec może ubiegać się o zwrot kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, wydatków generowanych przez dojazdy do miejsca pracy, koszty dodatkowego ubezpieczenia i leczenia, szkoleń i kursów (również zakupu fachowej literatury). Na specjalne, wysokie ulgi mogą również liczyć rodzice wychowujący nieletnie lub uczące się dzieci. By otrzymać częściowy zwrot poniesionych kosztów, należy w ciągu całego roku skrupulatnie gromadzić wszelkie druki umożliwiające udokumentowanie wydatków (na przykład bilety lotnicze, faktury za paliwo, rachunki).