Segregacja śmieci w domu – jak sobie z tym poradzić

2407

Od jakiegoś czasu w Polsce obowiązuje nakaz segregacji śmieci. Choć jest to rozwiązanie ekologiczne i pozwalające na łatwiejszy recykling odpadów, to może także przysporzyć wielu problemów i być naprawdę kłopotliwe. Warto zatem zastosować kilka funkcjonalnych rozwiązań, które ułatwią nam codzienną segregację odpadów.

Zgodnie z obowiązującym prawem do osobnych pojemników wyrzucamy tworzywa sztuczne, szkło, makulaturę, a także odpadki biodegradowalne. Wymusiło to konieczność reorganizacji dotychczasowych rozwiązań, które w większości domów ograniczały się do jednego kosza na śmieci, w którym lądowały wszystkie odpadki. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą wam funkcjonalnie przeorganizować kosze na śmieci i zapewnić miejsce na odpady każdego rodzaju.

Mała rewolucja

Kosze na śmieci zazwyczaj znajdują się w kuchni, gdzie podczas gotowania generujemy najwięcej odpadów, zarówno papierów, plastików jak i resztek jedzenia. Pojemniki na odpady chowamy w szafkach lub specjalnie do tego przystosowanych szufladach, tak aby nie szpeciły pięknie wykończonego pomieszczenia. Naturalnie nie rozciągniemy dotychczasowego miejsca na kosz, musimy zatem zakupić kilka mniejszych pojemników. Zamiast jednego dużego, do którego trafiały wszystkie odpady ustawmy 3 lub 4 mniejsze. Aby je odróżnić możemy okleić je specjalnymi oznaczeniami lub po prostu używać różnokolorowych worków. Pamiętajmy także, aby wybrać odpowiednie kosze do konkretnego rodzaju odpadów. Te, do których wyrzucimy resztki jedzenia czy odpadki kuchenne, powinny być zaopatrzone w pokrywki.

Dodatkowe miejsce

Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z dużego kosza na odpady biodegradowalne i zmieszane bo tych akurat generuje się najwięcej w naszym gospodarstwie domowym, możemy zastosować też inne rozwiązanie. Pozostając przy dotychczasowym układzie, z jednym dużym koszem pod zlewem, musimy po prostu wygospodarować dodatkową szafkę na odpady suche, takie jak szkło czy makulatura. Możemy je przechowywać zarówno w pojemnikach jak i w specjalnych torbach. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem gospodarczym, również tam możemy umieścić dodatkowe pojemniki. Wiele praktycznych rozwiązań możemy znaleźć na http://www.castorama.pl/katalog-produktow/przechowywanie/kosze.html

Odpowiednio zorganizowany system segregacji śmieci w gospodarstwie domowym sprawi, że przydzielanie odpadów do konkretnych pojemników przestanie być uciążliwe.