Skitur – co to jest?

998

Od jakiegoś czasu w Polsce można zaobserwować zainteresowanie formą rekreacji jaką jest skitur. Wyżej wspomniana stanowi połączenie narciarstwa zjazdowego z zimową turystyką górką. A na czym konkretnie polega ta dyscyplina sportowa? O tym powiemy w dzisiejszym artykule.

Na czym polega skitur?

Skitur to połączenie narciarstwa zjazdowego z biegowym, alpinizmem oraz zimową turystyką górką. Polega on na wchodzeniu pod górę w nartach, po czym zjechaniu na nich w dół. Zjazd ten odbywa się najczęściej po terenie, po którym wcześniej nikt nie jeździł i nie jest on przygotowany do jazdy na nartach.

W związku z powyższym skitur niewątpliwie przeznaczony jest dla osób, które nie boją się podejmowania nowych wyzwań, a dodatkowo lubią poczuć odrobinę adrenaliny. Koniecznym jest przed przystąpieniem do samodzielnego skituru wybranie się na szkolenia skiturowe, na których nauczymy się wszystkiego co niezbędne.

Jakie są zalety skituru?

Niewątpliwie największą zaletą tej formy aktywności fizycznej jest brak konieczności stania w kolejce do wyciągu, co niestety jest nieuniknione przy klasycznej jeździe na nartach. W związku z tym, że skitur opiera się na wchodzeniu pod górę oraz zjeżdżaniu, nie musimy kupować karnetu na wyciąg, co pozwala na oszczędzenie środków i spożytkowanie je na coś innego.

Ponadto jako ogromną zaletę skituru możemy wskazać również możliwość spalenia dużej ilości kalorii oraz wyrobienia mięśni, co dla wielu osób jest bardzo ważne. Aby jednak nie nabawić się kontuzji i wiedzieć jak prawidłowo uprawiać tą dyscyplinę sportową wybierzmy się na szkolenia skiturowe.

Jakie są wady skituru?

Tak naprawdę jeśli chodzi o samą dyscyplinę sportową, to raczej nie wymienimy ich zbyt wiele, o ile w ogóle. Kwestia minusów dotyczy głównie sprzętu niezbędnego do uprawiania tej aktywności, a konkretnie jego ceny, która potrafi zwalić z przysłowiowych nóg. Zakup nart, ubrań i wszelkich niezbędnych dodatków, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo w górach, to koszt rzędu kilku tysięcy złotych.

Oczywiście w grę wchodzi również wypożyczenie sprzętu, jednak na dłuższą metę może być to dosyć uciążliwe. Choć jeśli nie mamy wyboru, to dobre i to. Poza tym jeszcze jednym minusem tej dyscypliny sportowej jest jej ryzykowność. Tyle, o ile sama jazda na nartach do niebezpiecznych nie należy, o tyle ta po nieutartych szlakach może być dosyć niebezpieczna. W szczególności jeśli chodzi o możliwość wystąpienia lawin lub ulegnięcie wypadkowi i brak osób w pobliżu, które udzieliłyby nam wsparcia.

·