Ślub z dala od utartych schematów!

1320

Śluby kojarzone są przede wszystkim z wykwintnymi uroczystościami kościelnymi, w których uczestniczą dziesiątki gości, rodzina. Zaplanowanie ślubu kościelnego wiąże się ze sporymi kosztami – młoda para musi zapłacić nie tylko za samą uroczystość, ale również za udekorowanie kaplicy, pracę kościelnego, organisty, chóru. Koszty takiego przedsięwzięcia mogą sięgnąć nawet 1000 zł!
Pomimo wysokich kosztów młode pary decydują się na ślub kościelny – w przypadku osób wierzących wybór ten nie podlega dyskusji. Oczywiście wygodne jest także to, że zawierając ślub konkordatowy za jednym zamachem podpisywane są dokumenty kościelne, jak i cywilne.

Ślub cywilny – szybki i prosty w swej formie

Alternatywą jest oczywiście ślub cywilny – w jego przypadku młoda para nie musi liczyć się z wysokimi kosztami – ustalona jest bowiem wspólna cena dla tego typu ceremonii. Nie przekracza ona 90 zł. Sama ceremonia trwa kilkanaście minut, podczas których urzędnik odczytuje formułę, a małżonkowie podpisują odpowiednie dokumenty. Zmiany w prawie cywilnym z roku 2015 pozwoliły na wyjście z uroczystościami cywilnymi poza urząd stanu cywilnego. Młode pary mogą zaprosić urzędnika na ceremonię do zabytkowych zamków, parków odpowiednio przygotowanych na uroczystość, eleganckich restauracji. Niestety, opcja ślubu cywilnego poza USC kosztuje 1000 zł – 10 razy więcej niż klasyczna uroczystość.
Ciekawą alternatywą dla klasycznych ślubów jest zawarcie związku małżeńskiego na egzotycznej wyspie. Śluby na Dominikanie, Seszelach czy Kubie są coraz częściej wybieraną opcją, szczególnie przez pary które chcą uniknąć wystawnych wesel i zapraszania dziesiątek gości. Wszelkimi formalnościami zajmują się topowe biura podróży, które takie wyjazdy umożliwiają. Ślub odbywa się w obecności urzędnika państwowego, a wszelkie dokumenty wysyłane są po podpisaniu do Polski.