W konstrukcji większości budynków wykorzystuje się stal zbrojeniową, która doskonale sprawdza się w roli wzmocnienia i zabezpieczenia całego obiektu przed obciążeniami. Odpowiednio wygięte i przycięte pręty pozwalają, np. na wykonanie specjalnej siatki czy szkieletu zbrojeniowego. Istnieją również inne zbrojenia budowlane, które mogą być wykorzystywane do budowy domu jednorodzinnego.
Druty i podkładki
Stal zbrojeniowa wykorzystywana jest do produkcji specjalnych drutów, które służą do łączenia prętów. Takie zbrojenia budowlane pozwalają na bardzo szczegółowe określenie, ile drutu potrzeba w przypadku danego projektu. Natomiast podkładki dystansowe to specjalne elementy, w które wkłada się pręty zbrojeniowe. Po połączeniu z podkładką betonową mogą zostać przywiązane do pręta zbrojeniowego.
Beton i stal muszą ze sobą odpowiednio współpracować, a pręty zbrojeniowe powinny być ja najlepiej zabezpieczone przed korozją. Zagrożeniem jest również wysoka temperatura, która może pojawić się np. pod wpływem pożaru w budynku. Dlatego konieczne jest wykonanie specjalnej otuliny z betonu, dzięki czemu możliwe będzie użycie podkładek i drutu.
Zakup stali zbrojeniowej
Zarówno stal zbrojeniowa, jak i gotowe zbrojenia budowlane sprzedawane są, np. przez odpowiednio wyposażone składy lub hurtownie, a także zajmujące się tym wytwórnie. Można w ten sposób nie tylko nabyć elementy przeznaczone do budowy domu, ale również zamówić dokładne parametry dotyczące cięcia.
Dostępne są również gotowe szkielety zbrojeniowe i stalowe siatki, które charakteryzują się bardzo solidnym wykonaniem. Są one droższe od półproduktów i nieprzetworzonych materiałów, ale pozwalają zaoszczędzić, np. na wynajmowaniu dodatkowych urządzeń odpowiedzialnych za cięcie i gięcie stali. W ten sposób można również uniknąć niedokładności obrabianego produktu.
Dostawa i przechowywanie
Transport zbrojeń budowlanych zazwyczaj jest zależny od długości przygotowanych elementów. W zależności od rozmiaru pręty i inne części mogą być dostarczone w wybrane miejsce za pomocą ciężarówek, naczep lub specjalnych przyczep. Samochód musi mieć możliwość bezproblemowego wjechania na plac budowy.
Stal zbrojeniową powinno się przechowywać w miejscu specjalnie do tego przystosowanym. Nie powinno się układać zbrojeń bezpośrednio na ziemi, dlatego powinny przebywać, np. na podkładach z belek lub pustaków wykonanych z drewna. Dzięki zachowaniu odpowiedniej odległości od gleby, zbrojenia nie są narażone na kontakt z wilgocią.
Artykuł przygotowany we współpracy z Hurtownią stali Euromixstal