Studenci w Laax

3436

Wyjazd na narty niejedno ma imię. Niektóre z nich mogą być dedykowane miłośnikom ciszy i spokoju, inne – wielbicielom zimowego szaleństwa nie tylko na stoku. Do takich niewątpliwie zaliczają się wyjazdy w ramach Snow Fever. Poza wspaniałymi lokalizacjami – w Szwajcarii – oferującymi wręcz idealne warunki do szusowania na stokach, rozrywkę zapewniają również świetne imprezy, bogata oferta życia nocnego. Nie bez znaczenia (zwłaszcza dla studentów) są też korzystne ceny takiego wypoczynku.

Alpy Glarneńskie, a konkretnie położony w nich region narciarski LAAX to prawdziwa mekka dla wszystkich miłośników snowboardu, szczególnie jego freestylowej odmiany. LAAX (kanton Gryzonii) to tak naprawdę trzy miejscowości – Falera, Flims, oraz właśnie Laax. Wizytówką miejsca są profesjonalnie przygotowane trasy narciarskie, odcinki dla snowboardzistów, ale też dla narciarzy biegowych czy miłośników jazdy na sankach. Piesze wędrówki w tych malowniczych okolicach również są możliwe (a wręcz wskazane, z uwagi na niesamowite widoki i krystalicznie czyste powietrze). Narciarskie tereny w regionie rozciągają się na pięć szczytów o imponujących wysokościach, połączonych kolejami i wyciągami. Crap Sogn Gion (2228 m.n.p.m.) – to miejsce, u podnóża którego znajduje się bardzo atrakcyjny snowpark. Prócz tego to właśnie tutaj początek ma czerwona nartostrada dla snowboardzistów. Crap Masegn (2477 m.n.p.m.) natomiast jest królestwem miłośników off- pistu. La Siala (2810 m.n.p.m.) jest znany przede wszystkim z najdłuższej, 11 kilometrowej nartostrady, z dużymi różnicami wysokości. Z kolei czwarty szczyt, Cassons (2675 m.n.p.m.) to prawdziwa gratka dla wielbicieli trudnych i nieco dzikich warunków jazdy. Piątym wzniesieniem jest lodowiec Vorab (3018 m.n.p.m.), gdzie znajdują się początki dwóch imponujących tras – dla snowboardzistów oraz dla narciarzy.

W Laax znajduje się również kilka snowparków, z których każdy może gościć snowboardzistów o zróżnicowanym poziomie zaawansowania w jeździe. Kompleksowe wyposażenie oraz podział na strefy tych kompleksów sprawiają, że co roku cieszą się one ogromnym powodzeniem wśród turystów. Mniej wytrawni zawodnicy mogą doskonalić swoje umiejętności na prostszych elementach, umożliwiających podstawowe ewolucje. Z kolei osoby, dla których snowboard jest niemal przedłużeniem ciała – mają niepowtarzalną okazję, by skorzystać z największej we Francji (i Europie zarazem) halfpipe, a także przejechać trasą złożoną w dużej mierze z odmiennych przeszkód – o imponującej długości kilku kilometrów. W Freestyle Academy – specjalnej krytej hali – można natomiast trenować, zarówno na desce, jak i na nartach, deskorolce, a nawet rowerze. Laax to zatem doskonałe miejsce dla każdego, kto utożsamia dobry wypoczynek z aktywnością fizyczną. Skąd jednak reputacja mekki dla snowboardzistów? Poza trasami przygotowanymi niemal wzorowo, a także rozbudowaną ofertą snowparków, warto też wspomnieć, że organizuje się tutaj zawody ogólnoświatowej federacji snowboardowej – oznacza to kilkadziesiąt imprez, część z nich reprezentuje najwyższy poziom, można więc podziwiać najlepszych zawodników na żywo.

Co przyciąga turystów do Laax? Biorąc pod uwagę ilość (i różnorodność) atrakcji, kilometry tras (w sumie obejmują one aż 235 km), a także rozwiniętą infrastrukturę noclegową oraz gastronomiczną pytanie to wydaje się nie mieć racji bytu. Nie sposób nie wspomnieć też o doskonałych warunkach klimatycznych – w Laax śnieg dopisuje niemal zawsze, a jeśli nie – kilkaset armatek śnieżnych zawsze może uratować sytuację. Trasy narciarskie są ze sobą świetnie zintegrowane przy pomocy połączeń, a wyciągi w wystarczającej ilości sprawiają, że nie tworzą się (mimo silnego oblegania przez turystów) żadne „zatory” na trasach. Podsumowując – nie warto czekać na ostatni moment – urlop, również w ramach odpoczynku po egzaminach – warto spędzić w Laax – a w tym celu – konieczna jest rezerwacja. Nie pozwólcie się wyprzedzić innym miłośnikom snowboardu!

więcej…

· ·