Uniwersalny stojak na rowery

7138

calus-p

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę środka komunikacji z samochodu na rower. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne, korzystne dla zdrowia i pożyteczne dla środowiska. Jednocześnie taka tendencja przekłada się na większe zapotrzebowanie na stojaki rowerowe w strefach miejskich.

Funkcjonalność stojaków rowerowych

Jak wiadomo w strefie miejskiej nie zawsze jest odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. Ważne jest więc to, by stojak rowerowy sprawdził się w każdej sytuacji. Dlatego też najczęściej jest on wyposażony w regulację stanowisk pod kątem 45 stopni, co zwiększa jego możliwości adaptacyjne do otoczenia. Dzięki tej opcji obecność stojaka nie stanowi utrudnienia w ruchu w miejscu publicznym.

Na uwagę zasługuje również optymalne rozstawienie stanowisk. Duża odległość między nimi sprawia, że bez trudu można ustawić każdy rower, niezależnie od modelu i wielkości pojazdu. Niektóre stojaki dwustronne są wyposażone w ruchome stanowiska, co znacznie ułatwia ich użytkowanie. W ten sposób osoba, która chce pozostawić swój rower na parkingu, może wybrać bardziej dogodną dla siebie lokalizację stanowiska.

Estetyka stojaków odporna na czas

Z racji tego, że stojak rowerowy jest montowany na zewnątrz bez żadnego zadaszenia, musi dobrze znosić zmienne warunki pogodowe. Konstrukcję pokrywa się zatem w tym celu specjalną, antykorozyjną ocynkowaną powłoką. Dodatkowo chcąc zamówić wybrany model stojaka, samemu można zdecydować o tym, w jakim kolorze powinien być on dostępny.

Biorąc pod uwagę estetykę, warto także mieć na względzie kształt stojaka rowerowego. Stanowiska mogą przypominać zaokrągloną literę l, wypukły trójkąt, czy zygzak. Konstrukcja jest wykonana ze stali, dlatego też nie trzeba obawiać się o to, że po pewnym czasie użytkowania zacznie się ona odkształcać. Stanowiska są przy tym tak wyprofilowane, by dobrze znosiły przewidziane dla nich obciążenia.

Bezpieczne użytkowanie stojaków rowerowych

Z pewnością bardzo ważnym aspektem korzystania ze stojaka, jest poczucie bezpieczeństwa. Producenci zadbali więc o to, by rower można było przypiąć za ramę po umieszczeniu go w jednym z dostępnych stanowisk stojaka. Rower dzięki temu jest również bardziej stabilnie osadzony na przeznaczonym dla niego miejscu parkingowym.

Warto też wziąć pod uwagę łatwość montażu konstrukcji i jej wytrzymałą formę. Stanowiska mogą być przymocowane albo do dwóch pionowych słupków albo do poziomych listw. Natomiast wybór konkretnej formy stojaka będzie najczęściej zależeć od miejsca, w jakim ma być zamontowana.

Artykuł powstał we współpracy z Calus-P