Szukając odpowiedniego mieszkania do kupienia często zwracamy uwagę wyłącznie na zalety konkretnego lokalu. Wiele z nas zapomina, aby przyjrzeć się bliżej i nieco bardziej krytycznie mieszkaniu. A wad i usterek może być naprawdę wiele, również w mieszkaniach z rynku pierwotnego! jak przygotować się do oglądania? Na co zwracać uwagę?
Wybierając się na przeglądanie mieszkań na rynku pierwotnym przede wszystkim warto wziąć ze sobą miarę budowlaną oraz poziomicę. Oglądając – nie spieszmy się, gdyż pośpiech nie sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji. Warto sprawdzić, czy wymiary podane przez pracownika agencji deweloperskiej faktycznie zgadzają się ze stanem faktycznym. Nie bójmy się zająć mu nieco więcej czasu – chodzi w końcu o zakup własnego mieszkania!
Drugim istotnym punktem jest określenie, czy mieszkanie posiada dobrze wyważone piony i poziomy – w tym celu właśnie przyda się poziomica. Niewielkie odchyły rzędu mniej niż milimetr można zbagatelizować, jednak poważniejsze odchylenia dają prawo do podejrzenia, że wykonawca wykonał swoją pracę po łebkach.
Podczas oględzin warto policzyć liczbę grzejników i ocenić, czy w czasie zimy będą one w stanie skutecznie ogrzać mieszkanie. Pamiętajmy, że ich wydajność to nie tylko kwestia komfortu, ale i np. suszenia prania, kiedy nie ma możliwości wywieszenia go na balkonie w czasie jesieni czy zimy.
Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, warto mieć na uwadze fakt, że budynek potrzebuje czasu aby osiąść w gruncie. Dodatkowo jakość wykorzystanych materiałów wpłynie na to, czy wewnątrz budynku nie zacznie osadzać się wilgoć.
Mieszkania na rynku wtórnym – uwaga na pułapki!
Rynek wtórny to pole minowe dla kupującego – poza stanem faktycznym mieszkania konieczne jest sprawdzenie, czy lokal nie jest zadłużony. To jednak dopiero początek tego, co musi wykonać osoba zainteresowana. Warto zacząć od dokładnego przyjrzenia się ścianom: czy są popękane? Czy widzimy na nich ślady wilgoci lub grzybów? Jeśli tak, to bardzo trudno będzie przywrócić lokal do stanu pozwalającego na użytkowanie. Kolejne problemy to niesprawna instalacja gazowa, elektryczna.
Podczas korzystania z różnych form dofinansowania mieszkania, jak np. Mieszkanie dla Młodych, które dzięki zmianom obejmuje już rynek wtórny (czytaj więcej: MdM dla rynku wtórnego) powinniśmy wykazać się podwójną czujnością. Mając możliwość skorzystania z rządowej pomocy, warto wybrać mieszkanie o takim standardzie, który faktycznie zaspokoi nasze potrzeby.