Wiosenne sprawdzanie sprawności samochodu – od czego zacząć?

2407

Wielu właścicieli samochodów nie zwraca uwagi na to, jak działa i brzmi ich samochód – są zdania, że jeśli jeździ, to oznacza, że jest całkowicie sprawny. To olbrzymi błąd, który może kosztować nie tylko utratę zdrowia czy życia, ale i wpływ na zdrowie innych użytkowników drogi. Co powinno być sprawdzone podczas wiosennego rozruchu samochodu? Co powinno nas zaniepokoić? Oto kilka wskazówek.

Akumulator, układ hamulcowy

Podstawą w działaniu samochodu jesteś prawny układ kierowniczy oraz działanie akumulatora. W przypadku tego drugiego wystarczy spojrzeć na kontrolki na tablicy rozdzielczej po odpaleniu samochodu. Jeśli lampka kontrolna wskazująca na akumulator nadal się świeci oznacza to, że nastąpił problem z ładowaniem i akumulator może w każdej chwili przestać pracować. Rozwiązaniem jest oczywiście kupno nowego akumulatora i zezłomowanie starego w przeznaczonym do tego miejscu.
Konieczne jest również sprawdzenie działania układu napędowego i hamulcowego. Podczas krótkiej przejażdżki sprawdźmy, jak działają nasze hamulce. Czy wydają nieprzyjemny dźwięk przypominający piszczenie? Jeśli tak, najpewniej jest to problem ze startymi klockami hamulcowymi. Jeśli hamulec w ogóle nie reaguje jest możliwość, że w układzie zabrakło oleju hamulcowego.
Przed wyruszeniem w drogę konieczne jest także sprawdzenie, czy działają wszystkie lampki świateł. W przypadku przepalenia nawet jednej jesteśmy zobowiązani do jak najszybszej wymiany.

Wycieki!

Po przeglądzie samochodu sprawdźmy, czy pod zawieszeniem nie zbierają się jakiekolwiek płyny. Najczęściej ciekną: płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, płyn skrzyni biegów. Jakiekolwiek wycieki całkowicie unieruchamiają nasz samochód – nie wolno nam jeździć takim pojazdem.
Wszelkie niezbędne płyny uzupełniające do samochodu oferuje nam sklep motoryzacyjny Eport2000.

·