Wybieramy kask jeździecki

1962

Jazda konna jest pięknym, ale również niebezpiecznym sportem. Upadek z konia może skończyć się poważnymi urazami. Szczególnie groźne dla zdrowia jeźdźca może stać się uderzenie głową o twardą nawierzchnię. Aby uchronić się przed skutkiem ewentualnego wypadku, każda osoba wsiadająca na konia powinna bezwzględnie założyć kask jeździecki. Czym charakteryzuje się ten element ubioru? Jak wybrać właściwy model? Sprawdź!

Kask jeździecki – na co zwrócić uwagę?

Kask jeździecki powinien być starannie dopasowany do obwodu i kształtu głowy, dlatego niezalecane jest wypożyczanie ogólnodostępnych w szkółkach modeli. Kaski, tak jak ubrania, dostępne są w wielu wariantach różniących się rozmiarami (S, M, L). Aby wybrać optymalny model, należy wcześniej starannie zmierzyć obwód głowy. Dodatkowe pokrętła regulacyjne pomogą Ci idealnie dopasować nakrycie tak, aby stabilnie, pewnie siedziało na głowie.

Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na jakość kasku jest materiał, z którego jest on wykonany. Dobry kask ma twardą i grubą skorupę pokrytą od wewnątrz miękkim materiałem amortyzującym i wchłaniającym pot. Aby głowa nie przegrzewała się w trakcie wysiłku, kask powinien posiadać otwory wentylacyjne. Odpowiednio zbudowany kask będzie solidny, a jednocześnie lekki. Niezwykle istotnym elementem kasku jest elastyczny, niewielki daszek chroniący nos przed uszkodzeniem.

Wybierz mądrze

Zanim wybierzesz konkretny model sprawdź, czy posiada on atest. Każdy specjalistyczny sklep zajmujący się sprzedażą artykułów jeździeckich powinien posiadać w swojej ofercie wyłącznie kaski zgodne  z aktualną normą bezpieczeństwa (VG1 01.040 2014-12). Tylko wybierając sprawdzony przez niezależne instytucje model masz pewność, że Twoja głowa jest odpowiednio chroniona.

 

·