Zbiorniki z tworzyw sztucznych

4666

Zazwyczaj są to pojemniki plastikowe o pojemności od 14 do 15000 litrów, które są odporne na czynniki chemiczne oraz korozję. Można je wykorzystywać do mieszania, dozowania oraz przechowywania zarówno kwasów jak i innych płynów.

Wykonanie

Zbiorniki z tworzyw sztucznych przeważnie są wykonywane z naturalnego polietylenu, polipropylenu, PVDF oraz PCV. Polietylen znany jest z swojej odporności na kwas, płyny alkaliczne i korozję,

Dodatkowe akcesoria

W zbiornikach z tworzyw sztucznych można zamontować dodatkowe akcesoria w postaci gwintów wewnętrznych, złącz kołnierzowych oraz łączników z gładkimi końcówkami. Specjalnie przystosowane zbiorniki są gotowe do użycia bezpośrednio po dostawie. Akcesoria mogą obejmować stojaki oraz stabilnie na kółkach.

Metoda wytworzenia

Podstawowa metodą wytwarzania zbiorników z tworzyw sztucznych jest metoda formowania rotacyjnego, dzięki czemu nie posiadają złączeń i słabych punktów. Sposób oraz konstrukcja wykonania ułatwiają ich czyszczenie. Można ich używać w wysokim zakresie temperatur od około 30°C do +50°C. Pojemniki takie po zużyciu mogą zostać poddane procesowi recyklingu. Pojemniki takie dzięki swej przeźroczystości pozwalają na widoczność płynu wewnątrz nich.

Wykorzystanie

Na dużą skalę stosowane są głównie w przemyśle chemicznym oraz w galwanizerniach. Wykorzystuje się je jako zbiorniki ppoż, retencyjne oraz do przechowywania chemikaliów.

Zbiorniki te popularnie nazywane plastikami konstruowane są jako samonośne, przeznaczone do obetonowania lub posadowienia we wcześniej przygotowanej konstrukcji.