Jak wybrać wannę?

1707

Pomimo wielkiej popularności kabin prysznicowych, wiele osób nie chce rezygnować z luksusu posiadania wanny. Producenci urządzeń sanitarnych wręcz rozpieszczają nas pod względem wyboru dostępnych wielkości, kształtów i materiałów, z których są one wykonane. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie rynku.

Kształty

Tradycyjny kształt wanny to kształt prostokątny, jednakże szeroko dostępne są wanny asymetryczne o przeróżnych kształtach i rozmiarach. W dużych łazienkach możemy naprawdę zaszaleć, wybierając choćby okrągłą wannę wolnostojącą. W mniejszych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się wanny asymetryczne, na przykład narożne, albo wanny prostokątne o nietypowych, mniejszych rozmiarach. Dostępne są także wanny w stylu retro.

Rozmiary

Wanny prostokątne mają przeważnie 170 cm długości, przy szerokości od 70 do 100 cm. Osobom szczególnie wysokim wygodniej będzie zapewne w wannie dłuższej, o ile pozwalają na to rozmiary pomieszczenia. W tych trochę mniejszych łazienkach często lepiej komponują się się wanny asymetryczne narożne. Dzięki takiemu kształtowi możemy zaoszczędzić trochę na długości wanny wzdłuż ściany, nie uszczuplając jednocześnie rozmiaru części kąpielowej. Tu musimy się jednak liczyć z faktem, że szerokość takiej wanny będzie większa. Długości przyściennych boków wanien asymetrycznych mieszczą się zwykle w granicach od 75 do 150 centymetrów. Wanny różnią się również głębokościami. Znajdziemy modele płytkie, wygodne np dla dzieci i osób starszych, jak i szczególnie głębokie. Zazwyczaj jest to jednak zakres od 30 do 50 centymetrów. Głębokość i wysokość wanny to dwa różne parametry- wysokość wanny będzie zależna od wysokości jej nóżek. Przy decydowaniu się na konkretny model, warto też warto też wziąć pod uwagę pojemności- te mogą się wahać w granicach od 90 do 400 litrów, przy czym wanny asymetryczne, dzięki zwężeniom w okolicach nóg, mogą pomóc nam zaoszczędzić trochę wody w stosunku do swoich symetrycznych odpowiedników.

Materiały

Jeśli chodzi o wanny asymetryczne, mamy do wyboru wanny z różnych tworzyw sztucznych. Wanny prostokątne wykonane bywają z tworzyw lub stali. Spotkamy również modele żeliwne- te są najcięższe i mają najwyższe ceny. Tworzywo akrylowe jest lekkie i ciepłe w dotyku oraz dłużej utrzymuje temperaturę wody, jednak jest podatniejsze na zarysowania. Metale są odporniejsze, ale zimne, ciężkie i znacznie droższe. Zarówno powierzchnie akrylowe, jak i emaliowane można po pewnym czasie użytkowania poddać regeneracji.

Na koniec warto zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe- na rynku znajdziemy wanny z siedziskami, zagłówkami, uchwytami, hydomasażem, a nawet z półkami. Do wanien asymetrycznych często można dokupić dopasowane kształtem obudowy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://1lazienka.pl/category/wanny-asymetryczne

·