Na czym polega odzyskiwanie odszkodowań?

393

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do corocznego opłacania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Każdy zatem wie, że w przypadku zdarzenia drogowego, w którym jest się poszkodowanym, należne jest pokrycie strat, poniesionych w wyniku wypadku. Teoria jest prosta, ale praktyka pokazuje, że uczestnicząc w kolizji, zapomina się o koniecznych formalnościach, ponieważ strach i emocje biorą górę nad rozumem. Czy odzyskanie odszkodowania oc jest możliwe, nawet jeśli wszystkich spraw nie załatwiło się na bieżąco? Na czym polega dopłata do zaniżonego odszkodowania?

Drogowe praktyki a odzyskanie odszkodowania oc

Najczęściej spotykaną praktyką drobnych kolizji jest załatwienie sprawy polubownie, bez wzywania policji. Dokumentem potwierdzającym zdarzenie jest wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które jest podstawą do dochodzenia roszczeń przez poszkodowanego. Bywa jednak i tak, że „mądrzejszy” sprawca chce wręczyć do ręki pieniądze za naprawę i zakończyć sprawę jeszcze na ulicy.

Trzeba jednak wiedzieć, że odzyskiwanie odszkodowań oc w takich przypadkach jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. A co, jeśli mechanik wyceni faktyczne uszkodzenia na dużą większą kwotę niż ta, którą otrzymaliśmy na miejscu zdarzenia?

Czynności, o których trzeba pamiętać po stłuczce

Pomoc fachowca, dla którego odzyskanie odszkodowania oc jest codziennością, może być niezbędna. Nikt przecież nie urodził się ekspertem w każdej dziedzinie i dla wielu zasady dochodzenia roszczeń są niejasne. Należy jednak pamiętać, że odzyskiwanie odszkodowań oc to jedno, ale ważne jest, aby właściwe kroki w tym kierunku podjąć już na miejscu zdarzenia. Najważniejsze okazuje się udokumentowanie okoliczności zaistniałej sytuacji. O czym należy pamiętać?

  • każdorazowo wezwać na miejsce policję, jeśli w wypadku doszło do obrażeń cielesnych, okoliczności są trudne do ustalenia lub strony nie mogą się między sobą porozumieć;
  • w przypadku, kiedy policja nie została wezwana, należy spisać oświadczenie, potwierdzające okoliczności zdarzenia, dokumentujące szczegółowe dane pojazdów, właścicieli, kierujących, oraz zobrazować rysunkowo, jak przebiegała droga do momentu kolizji;
  • zadbać o dokumentację zdjęciową;
  • jeśli istnieje możliwość, powołać świadków i zebrać od nich dane.

Nie wszystko jest widoczne od razu

Zebranie solidnej i szczegółowej dokumentacji jest fundamentem do wieloetapowego procesu, jakim jest odzyskiwanie odszkodowań oc. Dlaczego wieloetapowego? Ponieważ szkody, szczególnie cielesne, mogą nie być widoczne w momencie wypadku. Częstym przypadkiem, widocznym wśród uczestników kolizji są powikłania pourazowe, które zaczynają dokuczać, kiedy emocje i adrenalina, związane z przeżyciami na drodze, opadają. Wówczas dochodzi do odczuwalnych bólów głowy, naruszenia kręgów szyjnych lub urazów kończynowych. W takich sytuacjach należy pamiętać, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza i przekazać mu, że w niedalekiej przeszłości, było się uczestnikiem wypadku samochodowego. Zdarza się, że proces leczenia jest długi, może trwać nawet kilka lat. Gromadzenie dokumentacji lekarskiej jest jedynym, wiarygodnym źródłem, będącym podstawą do dopłaty do odszkodowania oc.

Dopłata do zaniżonego odszkodowania – kropla drąży skałę

Problemem wielu osób, które są poszkodowane w wypadkach samochodowych jest brak świadomości, z przysługujących im praw. Większość osób, kończy polemikę z ubezpieczycielem na etapie pierwszej otrzymanej od niego decyzji, mimo iż kategorycznie się z nią nie zgadzają. Dopłata do zaniżonego odszkodowania jest procesem, który z reguły kończy się sukcesem, ponieważ poszkodowanego chroni prawo. Pełną informację na czym polegają dopłaty do odszkodowań w postaci obszernego kompendium można przeczytać tutaj: https://odkupodszkodowania.pl/doplaty-do-odszkodowan/ Warunkiem jest jednak sama inicjatywa i chęć walki o coś, co jest należne. Wydaje się to dziwne z punktu widzenia samego zainteresowanego – mam walczyć o coś, co mi się należy? Realia są jednak takie, że luki ustawowe, oraz indywidualna interpretacja zapisów litery prawa przez firmy ubezpieczeniowe sprawiają, że coś, co wydaje się jasne, musi być drążone.

Chcąc zaoszczędzić sobie czasu i nerwów, warto sięgnąć po poradę doświadczonych specjalistów z dziedziny odzyskiwania odszkodowań oc, aby być pewnym, że postępowanie będzie w 100% przychylne na korzyść poszkodowanego.

·