Transport i spedycja kolejowa coraz popularniejsza

1229

Poza transportem morskim czy lotniczym coraz większym zainteresowaniem cieszy się spedycja kolejowa. Niewątpliwie na ten trend ma wpływ także uruchomiony Nowy Szlak Jedwabny z Chin do Polski, który staje się idealną alternatywą dla różnych środków transportu na tej trasie. To dobra wiadomość również ze względów ekonomicznych i ekologicznych, choć warto zaznaczyć, że również czas realizacji zleceń jest stosunkowo krótki. Koleją mogą być transportowane bardzo duże ładunki.

Na czym polega spedycja kolejowa?

Na sam fracht kolejowy składa się szereg usług, które pozwalają nie tylko dostarczyć towar od nadawcy do odbiorcy, ale również gwarantuje przeładunek, załadunek czy rozładunek, magazynowanie, obsługę celną czy innych formalności. W efekcie usługa jest dostosowywana do potrzeb klientów, a ładunki są dostarczane w systemie terminal – terminal lub door-to-door. W tym drugim przypadku najczęściej korzysta się z dodatkowego transportu drogowego lub lotniczego. Spedycja kolejowa najmocniej konkuruje z morską, choć ich specyfika jest zupełnie różna. W efekcie wiele zależy od oczekiwań klienta i priorytetów, jakie sobie stawia. Przede wszystkim transport kolejowy jest wybierany przez tych wszystkich, którzy cenią czas.

Zalety transportu kolejowego

Przy transporcie kolejowym wykorzystuje się specjalne pociągi. W wielu krajach można się spotkać z tym, że mamy do czynienia z innym rozstawem szyn i wówczas takie przejazdy oraz cała logistyka są zdecydowanie trudniejsze i bardziej czasochłonne. Coraz częściej jednak dąży się do pewnej unifikacji, co wpływa na dynamiczny rozwój spedycji kolejowej. Warto pamiętać o tym, że czas realizacji zlecenia wydłużają również usługi dodatkowe, a także dostarczanie towarów od producenta na terminal czy później do odbiorcy transportem drogowym, ale zdecydowanie ułatwią całą procedurę nadawcy i odbiorcy. Najczęściej spedycja szynowa obejmuje ładunki takie jak węgiel, paliwa, zboża.

Koleje z Chin

To właśnie transport kolejowy z Chin obecnie najszybciej rozwija tę trasę. Po drodze obsługuje się również takie kraje jak Mongolia czy Kazachstan, a brak konieczności przeładunku na granicy i stały rozwój terminali sprawia, że wszystkie czynności przebiegają zdecydowanie szybciej. Na cenę spedycji kolejowej wpływają przede wszystkim waga i wymiary ładunku, a przy kalkulacji przyjmuje się wartość wyższą. Obecnie pociąg trasę Chiny-Polska pokonuje w czasie 14 dni, co sprawia, że staje się dużą konkurencją dla przewozów morskich. Poza tym w tym wypadku nie zdarzają się różnego rodzaju opóźnienia.

Transport kolejowy dzielimy na konwencjonalny, który przede wszystkim obejmuje przewozy pełnowagonowe. Taka opcja sprawdza się idealnie przy każdym rodzaju ładunku płynnego lub stałego. Najczęściej będzie to węgiel, ruda, stal, paliwa, ciecze, artykuły chemiczne. Transport kolejowy kontenerowy realizowany jest przede wszystkim na specjalnych platformach. Poza tym spedycja kolejowa obejmuje również przewozy multimodalne z portów w Gdyni, Gdańsku oraz innych europejskich terminali morskich.

· ·