Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kursach AF

1688

Wielu pasjonatów sportów ekstremalnych marzy o tym, by choć raz unosić się w powietrzu niczym ptak. Takie niezapomniane wrażenia zyskać można decydując się na skok ze spadochronem. U bardzo wielu osób żądnych wrażeń na jednym skoku się jednak nie kończy, dlatego coraz popularniejsze stają się kursy spadochronowe, a szczególnie kurs spadochronowy AFF.

Co to jest kurs AFF?

Skrót AFF pochodzi od angielskich słów, które przetłumaczyć możemy jako przyspieszony kurs swobodnego spadania. Jest to szczególnie popularna w ostatnich latach metoda szkolenia skoków spadochronowych, która umożliwia osobom, które ukończyły kurs, samodzielne skoki ze spadochronem.

Kurs spadochronowy AFF niemal całkowicie wyparł już tradycyjne metody szkolenia, w których kursanci musieli wykonać około kilkudziesięciu skoków z małej wysokości. Kurs AFF jest więc idealną metodą, dopasowaną do potrzeb kursantów, ponieważ do ukończenia kursu wystarczy zwykle 6-8 skoków z wysokości około 4000 metrów.

Kurs spadochronowy AFF składa się zarówno z części praktycznej, jak i teoretycznej. Aby przystąpić do trenowania samych skoków należy zdobyć wiedzę dotyczącą praw fizyki związanych ze skakaniem z wysokości, budową spadochronu oraz zasad bezpieczeństwa i właściwego reagowania w sytuacjach ekstremalnych.

Część praktyczna kursu spadochronowego metodą AFF polega na wykonaniu około ośmiu skoków w udziałem instruktorów. W zależności od szybkości zdobywania umiejętności może być tych skoków mniej lub więcej. Pierwsze dwa wykonuje się przy udziale dwóch osób instruujących, zaś ostatnie z jednym instruktorem, który pomaga korygować błędy postawy podczas lotu lub ewentualnie otworzyć spadochron. Cały kurs kończy się skokiem egzaminacyjnym.

Kto może ukończyć kurs AFF?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami szkolenie rozpocząć może osoba, która ukończyła 16 lat lub młodsza, której rodzice lub opiekunowie prawni wyrażą zgodę na wzięcie udziału w kursie. Aby wykonywać samodzielne skoki należy także posiadać ważne ubezpieczenie OC oraz odpowiednie orzeczenie lotniczo-lekarskie.

Nie istnieje dolna granica wagi, która uniemożliwiałaby skoki spadochronowe, jednak dość istotna jest granica górna, bowiem wiąże się ona z wytrzymałością spadochronu. Osoby ważące około 120 kilogramów i więcej mogą mieć problem ze znalezieniem szkoły, która zgodzi się udzielić im kursu. Co jednak dla wielu przyszłych kursantów jest bardzo ważne, nie trzeba posiadać swojego własnego sprzętu, aby wziąć udział w kursie spadochronowym.

Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesią

·