Frezowanie jest procesem obróbki skrawaniem materiałów przy zastosowaniu wieloostrzowych narzędzi, jakimi są frezy. Ten rodzaj obróbki materiałów stosowany jest do frezowania rowków, powierzchni płaskich, nacinania gwintów oraz obróbki powierzchni kształtowych. Czym są frezy tarczowe do metalu i z jakiego materiału się je produkuje?
Z czego produkowane są frezy tarczowe do metalu?
Przeznaczenie frezów tarczowych determinuje materiał, z jakiego są one produkowane. Ze względu na konieczność obróbki twardych materiałów, jakimi są metale, frezy produkowane są z wysokojakościowej stali szybkotnącej. Wyróżnia się stal HSS-DMo5 oraz HSS-Co 5%.
HSS-DMo5
Frezy tarczowe wykonane ze stali szybkotnącej HSS-DMo5 zawierają 5% dodatku molibdenu. Pierwiastek ten zwiększa hartowność stali. Co więcej, jego dodatek zwiększa wytrzymałość materiału i zmniejsza jego kruchość. Najlepszą wydajność frezy tarczowe osiągają dla materiałów o twardości pomiędzy 500 N/mm2 a 800 N/mm2. Frezy te znajdują szerokie zastosowanie zarówno w piłach ręcznych, półautomatycznych, jak i w pełni automatycznych.
HSS-Co 5%
Stal HSS-Co 5% to stal szybkotnąca wzbogacona o 5 procentowy dodatek kobaltu do składu stopu metali. Kobalt zwiększa drobnoziarnistość stali i znacząco zwiększa jej twardość, jednak jako jedyny pierwiastek zmniejsza hartowność stali. Ich stosowanie zalecane jest przy cięciu materiałów o twardości powyżej 800 N/mm2, szczególnie stali nierdzewnych. Ten rodzaj frezów tarczowych zaleca się stosować w piłach półautomatycznych i w pełni automatycznych.
Powłoka frezów tarczowych
Istota zastosowania powłoki ochronnej na frezy tarczowe tkwi w możliwości znacznego przedłużenia żywotności całego frezu. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wyróżnia się powłoki tytanowe. Znajdują one zastosowanie w przy cięciu stali zwykłej. Należy jednak przestrzegać restrykcyjnie konieczności chłodzenia metalu podczas obróbki.
Powłoki tytanowo-węglowe dzięki zastosowaniu węgla doskonale nadają się do cięcia stali nierdzewnej oraz stali średnio-stopowych. Węgiel obniża ponadto współczynnik tarcia, co znacząco przyczynia się do możliwości osiągnięcia precyzyjnego cięcia. Podobnie jak w powłokach tytanowych, proces skrawania wymaga intensywnego chłodzenia.
Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid