Choć najczęściej grunty inwestycyjne kojarzą się z terenami, oferowanymi jako działki przez spółki kolejowe oraz państwowe przedsiębiorstwa, to część takich gruntów znajduje się w rękach prywatnych, może również być własnością gminy czy miasta. Na rynek trafiają także tereny pofabryczne, które należy odpowiednio wykorzystać.
Grunty pod inwestycje z infrastrukturą
Przysłowiowe działki w lesie, bez drogi dojazdowej oraz bez dociągniętych mediów, nadal pojawiają się na rynku, jednak większość nabywców nie chce tracić dodatkowo czasu ani środków finansowych na odpowiednie przygotowanie zakupionego gruntu pod przyszłą inwestycję.
Dlatego w większości miast pojawiają się gotowe grunty inwestycyjne, które są odpowiednio przygotowane. Dla inwestorów takie tereny dostępne są w ramach obszarów gospodarczych, usytuowanych w bliskim sąsiedztwie miast, które jeszcze kilkanaście lat temu były potęgami pod względem przemysłowym.
Obecnie na terenach po wielkich fabrykach, zakładach przemysłowych oraz kopalniach tworzone są specjalne strefy, także ekonomiczne, które dają nabywcom do dyspozycji przygotowany teren pod przyszłe inwestycje oraz oferują konkretne korzyści finansowe w postaci zwrotu poniesionych kosztów inwestycyjnych czy zapłaconych podatków.
Grunty oferowane przez miasta
Część miast widzi w gruntach inwestycyjnych możliwość do dalszego rozwoju, dlatego tworzone są specjalne strefy inwestycyjne z wieloma udogodnieniami dla przyszłych inwestorów. Oferowane w nich działki są uzbrojone oraz odpowiednio przygotowane, z uwzględnieniem infrastruktury drogowej.
Bardzo często można się spotkać z ofertami pochodzącymi od osób indywidualnych, które również mogą być właścicielami gruntów inwestycyjnych. W tym przypadku należy się liczyć z nieco wyższymi kwotami za oferowane grunty, przy czym dostępne działki nie zawsze są dostępne z pełnym pakietem dodatkowych rozwiązań, umożliwiających skorzystanie z danego terenu.
Miasta regularnie wyprzedają kolejne działki inwestycyjne pod zabudowę mieszkalną czy usługową. Zakup gruntów inwestycyjnych od miasta daje zatem obraz przyszłego zagospodarowania danego terenu. W przypadku działek oferowanych przez osoby prywatne warto dodatkowo sprawdzić, jakie plany względem danego terenu ma gmina. Mimo przeznaczenia terenów pod inwestycje nie wszędzie można zbudować dowolny zakład czy budynek mieszkalny o wybranej wysokości.
Grunty inwestycyjne nie zawsze są dostępne na obrzeżach miast czy z dala od centrum. Rozwój miast sprawia, że nawet działki położone nieco na uboczu za kilka lat mogą być częścią organizmu miejskiego.
Artykuł powstał we wspłpracy z GTB Metropolis