Ingerencja chirurgiczna podczas zabiegów stomatologicznych

3055

Zabiegi stomatologiczne są niezbędne do tego, aby skutecznie usuwać próchnicę, kamień nazębny, leczyć stany zapalne, uzupełniać brakujące ubytki najczęściej stosując implanty zębów.

Lekarze stomatolodzy dysponują obecnie niezwykle nowoczesnymi urządzeniami, które nie tylko podnoszą skuteczność leczenia, ale też zmniejszają dyskomfort. Istotne jest, aby regularnie odwiedzać stomatologów podczas wizyt kontrolnych – dzięki nim możliwe stanie się szybkie wykrywanie wszelkich zmian na szkliwie oraz w obrębie jamy ustnej. Nierzadko zdarza się, że w ramach leczenia konieczna jest pomoc stomatologa chirurga. Jakie są jego obowiązki i najczęściej podejmowane zadania?

Chirurg stomatologiczny najczęściej wykonuje zabiegi resekcji, które sprawiają trudności klasycznym stomatologom. Zazwyczaj resekcje te dotyczą niewyrżniętych zębów lub też wyrżniętych do połowy. Najlepszym przykładem tego typu zabiegów jest usuwanie ósemek, które dla wielu ludzi okazują się zbędne. Usuwanie ósemek nie jest procesem skomplikowanym, jednak ze względu na możliwość powstania krwotoku konieczne jest założenie szwów w miejscu wyrwanego zęba. Całość zabiegu odbywa się pod znieczuleniem miejscowym, przez co pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu związanego z zabiegiem.

Chirurdzy stomatologiczni często wzywani są również w sytuacjach, kiedy w wyniku nieszczęśliwego wypadku (np. podczas uprawiania sportów) nasza szczęka lub żuchwa ulegną złamaniu. Konieczne jest wtedy szybkie i skoordynowane działanie. Zadaniem chirurga szczękowego jego złożenie kości, unieruchomienie jej oraz zastosowanie odpowiednich procedur przyspieszających leczenie. Chirurg musi również nadzorować proces gojenia się i sprawdzać, czy kość zrasta się równomiernie i bez komplikacji.