Opieka nad starszymi osobami wymaga dużo cierpliwości i zrozumienia dla wszystkich ich potrzeb. Zawsze należy brać pod uwagę stan zdrowia seniora, ale także jego charakter i różne przyzwyczajenia.
Ogólny stan zdrowia
Wiadomo, że staruszkowie niejednokrotnie borykają się z różnego rodzaju chorobami. Należy o tym pamiętać i zapoznać się z dokładną specyfikacją schorzeń swojego podopiecznego. Trzeba wiedzieć jakie przyjmuje leki i co dokładnie trzeba robić, by poprawić jego stan. Warto także zaopatrzyć dom, w którym znajduje się osoba starsza, w przedmioty, które będą ułatwiać jej codzienne funkcjonowanie – np. różnego rodzaju uchwyty łazienkowe. Oprócz chorób stwierdzanych przez lekarzy, opieka nad osobą starszą wiązać się może z radzeniem sobie z jej bezsennością. Seniorzy nie potrzebują już aż tyle snu, co ludzie młodzi, jednak całkowity jego brak jest oczywiście bardzo niewskazany. Jak sobie z tym radzić? Trzeba wprowadzić kilka zasad, które będzie się z konsekwencją stosować. Po pierwsze, senior codziennie musi kłaść się o tej samej porze (ustabilizuje to organizm). Po drugie, nie powinien on pić kawy, a każdego wieczoru powinien dostawać ciepłe mleko lub napar z uspokajających ziół. Po trzecie, osoba starsza przed snem powinna się relaksować: słuchając wyciszającej muzyki lub audiobooka. Niewskazane jest wtedy oglądanie telewizji. Bardzo ważną kwestią są również posiłki – te zjadane przez osobę starszą powinny opierać się na diecie lekkostrawnej, to znaczy unikać należy potraw tłustych i smażonych. Dieta seniora musi być bogata w witaminy i minerały (szczególnie białko, wapń i potas). Każdy opiekun powinien zadbać o to, by jego podopieczny miał dostęp do produktów świeżych. Robienie zakupów „na zapas” i jedzenie dań gotowych na pewno nie przysłuży się zdrowiu seniora.
Potrzeby emocjonalne
W opiece nad starszą osobą należy wziąć pod uwagę to, że nie można skupić się jedynie na dobrostanie fizycznym. Równie ważny jest bowiem dobrostan psychiczny. Tak więc zawsze trzeba znaleźć czas na cierpliwe wysłuchanie seniora, rozmowę, należy też okazać zrozumienie dla lęków. Wysłuchiwać trzeba nawet błahych spraw i problemów – dzięki temu senior nie będzie czuł się samotny. Podeszły wiek zazwyczaj wiąże się z obawami o niepewną przyszłość i stan zdrowia. W tym przypadku należy zapewnić, że senior zawsze może liczyć na pomoc i pełną opiekę. Ważne jest, by powstrzymywać się przed pouczaniem, wytykaniem błędów i podejmowaniem wszystkich decyzji (np. dotyczących zakupów). Każdy, niezależnie od wieku, potrzebuje dowartościowania – poczucia, że coś wie i umie. W opiece nad osobą starszą najważniejsze będzie zrozumienie jej potrzeb i znalezienie wspólnego rytmu funkcjonowania.
Artykuł został napisany przy współpracy z firmą Prosenior, zajmującej się opieką nad osobami starszymi.