Jak zorganizować nietuzinkowy ślub z dala od tradycji?

1392

W Polsce ilość par decydujących się na zawarcie ślubu znacznie przewyższa liczbę par, które postanowiły nie legalizować swojej relacji. Zazwyczaj powodem chęci zmiany stanu cywilnego jest wspólna decyzja – stoją za nią względy ekonomiczne, prawne, socjalne. W Polsce małżonkowie mają znacznie większe prawa niż w przypadku osób żyjących razem, jednak bez ślubu.

Czy tylko w kościele?

Obecnie w Polsce udzielane są dwa rodzaje ślubów: kościelny (konkordatowy) oraz cywilny. Różnią się one samą ceremonią, formalnościami, sprawami administracyjnymi. W przypadku ślubu kościelnego przyszła młoda para musi donieść dokumenty takie jak świadectwo chrztu i bierzmowania, poświadczyć odbycie nauk przedmałżeńskich i wiele innych formalności. Oczywiście ślub kościelny kosztuje – zazwyczaj opłaty wiążą się z samym nabożeństwem, przystrojeniem kaplicy, pracą organisty i kościelnego. Kwota taka może wynosić ok. 1000 zł. Śluby kościelne trwają około godziny, połączone są z klasyczną mszą.
Obowiązujące w Polsce konkordat umożliwia podpisanie dokumentów cywilno-prawnych podczas ceremonii kościelnej. Dzięki temu wszelkie niezbędne dokumenty będą gotowe do wysyłki do urzędu stanu cywilnego. Wysyłką zajmuje się kancelaria parafialna.

Śluby cywilne w Polsce i za granicą!

Ślub cywilny wymaga zdecydowanie mniej czasu niż w przypadku ceremonii kościelnych – przede wszystkim konieczne jest dostarczenie tylko niektórych dokumentów (np. skrócony akt urodzenia). Aby móc zarezerwować termin na ceremonię konieczne jest uiszczenie opłaty skarbowej, wynoszącej ok. 100 zł. Jest to opłata stała, obowiązująca we wszystkich urzędach w Polsce.
Sama uroczystość trwa zaledwie 15-20 minut. W tym czasie odczytywana jest treść przysięgi, małżonkowie wymieniają się obrączkami.
Wiele par decyduje się na ślub poza granicami Polski. Świetnym pomysłem są śluby na Dominikanie lub Seszelach, na plaży, w obecności urzędnika i świadków.