Jaki piec zainstalować w saunie?

2626

Wybór odpowiedniego pieca to jedna z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć w czasie budowy domowej sauny. Przed zakupem konkretnego rozwiązania należy wziąć pod uwagę wiele różnych parametrów urządzenia.

Najważniejsze parametry

Piec do sauny musi spełniać konkretne wymagania wynikające między innymi z potrzeb cieplnych danej sauny. Trzeba brać pod uwagę to ile osób będzie przebywać wewnątrz pomieszczenia. Jednocześnie warto się także zastanowić nad tym, jakie dokładnie warunki mają panować w saunie – czy ma to być raczej łagodna łaźnia parowa, czy tradycyjna sauna fińska.

Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego pieca do sauny trzeba zaplanować wielkość tego pomieszczenia, a także jego kształt, np. kabina może być zbudowana na planie prostokąta. Warto też wiedzieć, jak duża powierzchnia ścian będzie przeszklona.

Kubatura sauny

Najważniejszym kryterium, które wpłynie na wybór konkretnego pieca do sauny, jest kubatura wnętrza. Na tej podstawie można oszacować niezbędną moc pieca. Na rynku dostępny jest duży asortyment urządzeń przeznaczonych do stosunkowo małych i średnich pomieszczeń, które będą spełniały swoją funkcję w przypadku większości domowych saun.

W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru mocy pieca, warto skorzystać z porady ekspertów. Specjalistom najlepiej również pozostawić określenie dokładnych wymogów przyłączy. Najlepiej zatem wybrać dobrą firmę, która zajmie się instalacją urządzenia i wykona wszystkie prace tak, aby zapewnić użytkownikom sauny jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Nowoczesne rozwiązania

Warto zdecydować się na nowoczesny piec do sauny, który będzie zintegrowany z systemem odpowiadającym za sterowanie wilgotnością oraz temperaturą. Takie rozwiązanie wpływa przede wszystkim na komfort i przyjemność z kąpieli w saunie. Dzięki nowoczesnemu systemowi elektronicznemu można utrzymywać wilgotność oraz temperaturę na ustalonym, stabilnym poziomie, co zapewnia przyjemne, bezpieczne i zdrowe korzystanie z sauny fińskiej, szwedzkiej lub z łaźni parowej.

Ciekawym pomysłem jest również możliwość używania olejków eterycznych, a także suchych ziół w łaźni wodnej. Takie rozwiązanie uprzyjemnia przebywanie w saunie, a także może jej nadać dodatkowe walory zdrowotne.

Generator pary

Oprócz pieca do sauny trzeba zaopatrzyć się także w odpowiednie generator pary. Jak wskazuje sama nazwa, jest on odpowiedzialny za wytwarzanie pary wodnej. Montuje się go wewnątrz lub na zewnątrz kabiny, doprowadzając wodę oraz zasilanie elektryczne. Generator musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia przed przegrzaniem, a także program płuczący, który będzie się uruchamiał po zakończeniu kąpieli. Zbiorniki oraz grzałki tego urządzenia powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej.

Wybór właściwego pieca do sauny będzie miał bardzo duży wpływ na komfort kąpieli, a a także na bezpieczeństwo. Dlatego warto zainwestować w dobre, nowoczesne urządzenie. Jednocześnie montaż pieca najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie w wykonaniu tego typu instalacji.

Tekst powstał we współpracy z firmą Megiw

·