Rodzaje faksów i ich krótka charakterystyka.

3808

Faks to urządzenie używane od wielu lat, obdarzone wieloma zaletami, które uczyniły go niezwykle popularnym. Myli się ten, kto myśli że raz opracowany nie był ulepszany. Podobnie jak inny sprzęt biurowy, faks w pełni odpowiada zróżnicowanym potrzebom użytkowników, dzięki czemu w dobie komputerów nie został zastąpiony całkowicie przez wiadomość e-mail.

Zalety faksu

Jest szereg zalet, którymi faks może się poszczycić, a najważniejszymi są:
– niskie koszty eksploatacyjne – aby móc odebrać wiadomość potrzebujemy jedynie papieru, przydadzą się też folie do faksów,
– szybkość – wiadomość przesyłana jest ekspresowo,
– do wysłania wiadomości pomiędzy dwoma urządzeniami konieczne jest tylko podłączenie ich do łącza telefonicznego. Stajemy się niezależni od dostępu do internetu, który jeszcze wciąż bywa ograniczony w niektórych lokalizacjach. Choć należy dodać, że funkcjonują już faksy internetowe.
Ze względu na te zalety trudno wyobrazić sobie biuro, w którym faksu by nie było. Podobnie jednak jak w przypadku np. drukarek, jest kilka typów tego urządzenia.

Faks termotransferowy

W przypadku tego faksu drukowanie wiadomości następuje poprzez nanoszenie jej na papier za pomocą specjalnej folii do faksu. Na folię jest wywierany nacisk i jest ona nagrzewana, a efekty takiego druku są bardzo dobre. Do tego ten typ faksu jest jednym z najciszej pracujących.
Druk wykonany tą metodą jest niezwykle trwały i odporny na warunki zewnętrzne.
Folia jest materiałem eksploatacyjnym i należy ją od czasu do czasu wymienić. Kiedy to zrobić – zakomunikuje nam samo urządzenie, wyświetlając odpowiedni komunikat.
Ceny faksu termotransferowego wahają się w granicy 200 – 800 zł, same folie do faksów to koszt ok. 100 zł. Nie jest to więc urządzenie drogie, ale jego eksploatacja pociąga za sobą wydatki.

Faks laserowy

To najdroższe faksy spośród dostępnych na rynku: ich ceny zaczynają się powyżej 600 zł i osiągają nawet po kilka tysięcy złotych. Za to jest jedną z najtańszych w eksploatacji, gdyż wymaga tylko okresowej wymiany tonera, tak jak ma to miejsce w przypadku drukarki laserowej. Faks laserowy wykorzystuje toner o wiele oszczędniej niż faks atramentowy i jest szczególnie polecany w biurach, gdzie będzie używany często.

Faks termiczny

Do drukowania używany jest specjalny rodzaj papieru, tzw. papier termiczny. Papier ten ciemnieje pod wpływem wysokiej temperatury. Na tej zasadzie właśnie są na nim robione wydruki, ale ponosi to za sobą pewną niedogodność w postaci niskiej trwałości druku.
Jego zaletą są niskie koszty użytkowania: sam papier jest tani, a folie do faksów w ogóle nie są potrzebne. Sam zakup także nie jest przesadnie kosztowny i możemy go dokonać za około 500 zł.

Faks atramentowy

Jest to najtańszy w zakupie typ faksu, możemy go mieć w swoim biurze już za kwotę 250 zł. Jednak jest też najdroższy w użytkowaniu ze względu na konieczność zakupu tuszów. Koszty wynikają z wysokiej ceny takich tuszów oraz ich dość małej wydajności. Zasobnik tuszu ma niewielką pojemność, a samo urządzenie gospodaruje tuszem w sposób rozrzutny.
Z tego względu tego typu faksu nie powinniśmy kupować do biura, w którym będzie intensywnie użytkowany. Nadaje się on raczej do domu lub malutkiego biura.

Wybór sprzętu biurowego, w tym właśnie faksów, jest obecnie bardzo szeroki. Dzięki temu odpowiednie dla swoich potrzeb urządzenie kupi zarówno biuro, w którym zatrudnione są dwie osoby, jak i ogromna korporacja, wysyłająca i odbierająca setki wiadomości każdego dnia. Nie będziemy mieli także problemu z dostosowaniem zakupu do naszych możliwości finansowych.

·

przyjazne-wnetrza.pl mebleinfor.pl lacatedralstudios.org