Nikt nie wyobraża sobie dzisiaj świata bez elektryczności, która daje nam wiele możliwości: korzystanie z urządzeń, oświetlenie, ogrzewanie czy ciepłą wodę.
To, że prąd płynie do naszych domów zawdzięczamy głównie elektrowniom, wykorzystującym różnorodne źródła energii, w tym przeważnie surowce kopalne, najczęściej węgiel kamienny lub brunatny. Żeby działać w zgodzie z ekologią, a dodatkowo generować mniejsze koszty, coraz częściej wytwarzamy prąd, dzięki źródłom odnawialnym, takim jak: słońce, woda czy wiatr. Wiele indywidualnych gospodarstw domowych decyduje się również na instalacje fotowoltaiczne lub ogrzewanie solarne. Czym jest fotowoltaika i jak czerpać z niej korzyści?
Produkcja energii elektrycznej w każdym domu
Istota fotowoltaiki to zamiana energii słonecznej na energię elektryczną, czyli prąd stały, dzięki zamontowanych na dachu panelom fotowoltaicznym, znanych również pod nazwą – panele słoneczne. Inwerter dokonuje zamiany na prąd zmienny, który następnie przez układ zabezpieczający trafia prosto do sieci. To droga inwestycja, ale korzyści, której z niej płyną w znacznym stopniu rekompensują koszty początkowe. Wytwarzanie prądu tą metodą niesie ze sobą przede wszystkim:
– znaczne niższe rachunki za prąd (nawet do 80%);
– szybki zwrot inwestycji;
– samowystarczalność oraz niezależność energetyczną;
– zabezpieczenie przed nieuniknionym wzrostem cen za prąd.
Fotowoltaika oferuje nieograniczone możliwości przez co najmniej 25 lat od momentu założenia ogniw krzemowych. Systemy te są bardzo unowocześnione, a dzięki wbudowanym modułom Wi – Fi masz możliwość bieżącej kontroli ilości wyprodukowanej oraz zaoszczędzonej energii elektrycznej.
Jak przygotować się na samodzielne wytwarzanie prądu?
Nie wszystkie dachy są przystosowane do tego, żeby bez komplikacji umieścić na nich panele czy kolektory. Liczy się głównie ich nachylenie oraz to, która strona jest najbardziej nasłoneczniona, a tym samym optymalna do wytworzenia jak największej ilość energii. Nie bez przyczyny znaczenie ma również to, jaki stan prezentuje obecnie pokrycie budynku. Sam proces realizacji inwestycji jest dość prosty, gdyż ogniwa mogą być zamontowane w zaledwie jeden dzień. Jednak zanim skorzystasz z rady ekspertów, podpiszesz umowę z firmą, wykonującą takie zlecenia, zasięgnij informacji o ewentualnych dotacjach, oferowanych przez urzędy w Twoim mieście.
Ogrzewanie solarne czy instalacje fotowoltaiczne?
Najszybciej rozwijające się na świecie źródło energii to siła, pochodząca ze słońca. Do jej wytwarzania nie potrzeba żadnych silników, turbin czy ruchomych części, które wraz z upływem czasu mogą ulec awarii. Na dachu swojego domu możemy zamontować zarówno instalację solarną, jak i ogniwa fotowoltaiczne. Jedne pomogą nam ogrzewać wodę, drugie – wytwarzać prąd.
Jeśli chcesz być samowystarczalny, a do tego nie boisz się nowoczesnych rozwiązań, które pomogą ci w prosty i tani sposób dostarczyć energię dla domu, zdecyduj się na technologię fotowoltaiczną, dostosowaną do potrzeb Twojej rodziny!