Nasz skostniały system edukacji niewiele ma do zaproponowania dzieciom. To dlatego edukacja szkolna wydaje się nudna, a wyniki często nie są zadowalające. Na szczęście istnieje wiele alternatyw i jako opiekunowie dziecka powinniśmy zatroszczyć się o to, by nasza pociecha mogła z nich skorzystać.
Pokazy naukowe dla szkół
Jednym z ciekawych sposobów na zainteresowanie dzieci danymi zagadnieniami jest organizacja pokazów naukowych dla szkół. Takie zajęcia to czas, w którym dzieci uczą się przez zabawę i często same mają możliwość popróbować swoich sił jako młody fizyk czy biolog, wykonując doświadczenia z pomocą wykwalifikowanej kadry.
Pokazy naukowe dla szkół mogą mieć charakter jednorazowy lub cykliczny i obejmują bardzo szerokie spektrum zagadnień, zarówno z zakresu programu szkolnego, jak i dodatkowych ciekawych przedmiotów. Zajęcia takie prowadzone są nie tylko przez placówki naukowe i muzealne, ale także prywatne firmy, składające się z ludzi, których prawdziwą pasją jest wspólne z dziećmi poszukiwanie wiedzy.
Spacery w naturze
Dziś powoli wychodzenie z dziećmi do lasu czy na łąkę znów staje się popularne. To bardzo dobrze wróży. Przede wszystkim dlatego, że jest to czas spędzony na świeżym powietrzu, a jak wiemy w dobie komputerów zdarza się to wyjątkowo rzadko. Szczególnie w przypadku młodszych dzieci zabawa na świeżym powietrzu ma niebagatelnie korzystny wpływ na ich rozwój.
Ale wycieczki i spacery w naturze to nie tylko zabawa, ale także ogromna możliwość edukacyjna. Poprzez obserwację dziecko uczy się zachodzących w przyrodzie procesów, a także wyrabia w sobie wrażliwość na piękno naturalne oraz dobry nawyk spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Gry i zabawy
Wiadomo nie od dziś, że dziecko najefektywniej uczy się przez zabawę. Nie bez powodu w nasza pociecha w mig przyswaja sobie wielką liczbę imion i nazwisk bohaterów swojej ulubionej gry, a ma wielką trudność z wymienieniem królów Polski.
Dlatego zamiast siłą przymuszać dziecko do wkuwania na pamięć informacji z książki, rozejrzyjmy się trochę za edukacyjnymi grami i zabawami dla dzieci. A rynek jest naprawdę pełen tego typu pomocy naukowych. Wiele darmowych gier i zabaw edukacyjnych znajdziemy także w Internecie.
Pamiętajmy jednak zawsze, że forma, którą wybieramy musi być interesująca przede wszystkim dla dziecka. Czasem to, co dorosłym wydaje się nad wyraz atrakcyjne, dla maluchów jest zupełnie nudne. Dlatego w tej kwestii korzystajmy zawsze z porad ekspertów w tej dziedzinie czyli naszych dzieci.
Tekst przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju