Zadbaj o swoje finanse – trzy praktyczne rady

7036

Uważasz, że nie masz szansy na regularne oszczędzanie, i myślisz, że twojego domowego budżetu nie da się zrównoważyć? Sprawdź nasze trzy rady i przekonaj się, że może być inaczej!

Po pierwsze, realna ocena stanu twoich finansów

Sporo problemów z domowym budżetem wynika z naszej niechęci do stawienia czoła rzeczywistości. Gdy pojawiają się trudności, bagatelizujemy ich wagę albo w ogóle staramy się je ignorować, wychodząc z założenia, że są tylko przejściowe. Niestety, to nie zawsze prawda, a w skrajnych przypadkach efektem problemów finansowych może być nawet upadłość konsumencka.
Jak więc ocenić stan swoich finansów? Bardzo prosto! Przygotowuj listę przychodów i wydatków, a potem porównaj je ze sobą. Wnioski powinny pojawić się same.

Po drugie, poszukaj oszczędności

Skoro już masz przygotowaną listę swoich wydatków, najwyższy czas zastanowić się nad tym, gdzie możesz poszukać oszczędności. Być może twój rachunek za prąd jest zbyt wysoki, a może zużywacie za dużo wody? Albo może wypadałoby skonsolidować kredyty i spłacać jeden zamiast trzech?

Po trzecie, uwaga na pętle zadłużenia!

Jeśli stan twoich finansów jest zachwiany, prędzej czy później wpadniesz na pomysł, by poprzednie kredyty spłacać kolejnymi. To prosta droga do spirali zadłużenia. Jeśli dusi cię kilka kredytów, lepiej pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym albo spróbować renegocjować warunki spłaty z bankiem. Możesz być zdziwiony, jak bardzo twój bank będzie w stanie pójść ci na rękę – zwłaszcza jeśli wcześniej byłeś godnym zaufania klientem.