Balustrady szklane – nowoczesne rozwiązanie

774

Schody i balustrady ze szklanymi wykończeniami trafiają w coraz szersze gusta ze względu na swój nowoczesny design. Wybierają je zarówno minimaliści, jak i osoby, które dzięki zastosowaniu przeźroczystych elementów chcą nadać przestrzeni mieszkalnej więcej światła i lekkości. To właśnie balustrady szklane są obecnie jednymi z najchętniej instalowanych barierek w domach rodzinnych czy budynkach użytkowych.

 

Nowoczesność i minimalizm

Rozwiązania architektoniczne w dzisiejszych czasach to nie tylko praktyczne aranżacji wnętrz, ale też wygodne i ekologiczne projekty sprowadzone do minimalistycznego wyglądu. Wiele osób podczas projektowania swoich domów czy budynków użytkowych szuka nowatorskich rozwiązań. Balustrady budowane według najnowszych technologii są lekkie i wytrzymałe, zajmują znacznie mniej miejsca niż te tradycyjne. Awangardowe barierki cechują się przejrzystością a przy tym dużą odpornością mechaniczną.

 

Różnorodność materiałów

Producenci mają szeroki wachlarz różnorodnych produktów. Na rynku jest duży wybór szkła czy okuć: pochwytów i mocowań trafiające w gust każdego. W ofercie znajdują się balustrady ze szkła przezroczystego, mlecznego oraz kolorowego są to rodzaje szkła hartowanego lub laminowanego.

Szkło przezroczyste występuje najczęściej w dwóch wersjach kolorystycznych, w lekko zielonym zabarwieniu oraz całkowicie odbarwione. Szkło mleczne, satynowane ma zmatowioną powierzchnię, a laminowane dekoracyjne może występować z dowolną grafiką umieszczoną pomiędzy dwiema taflami szkła.

Różnice wynikają również z materiału barierek, które używane są w zestawieniu ze szkłem. Wykonane są one z drewna lub stali nierdzewnej. Mogą równie dobrze być ich pozbawione. W całości wykonane wyłącznie ze szkła mogą nadawać efekt zatopienia w schodach. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać należy wybrać odpowiednie mocowanie szyby.

 

Rodzaje balustrad szklanych

Balustrady szklane dzielą się na różne rodzaje w zależności od sposobu ich mocowania. Na rotulach, czyli specjalnych mocowaniach punktowych (śrubach), które wkręcane są w boczne powierzchnie schodów. Dzięki temu zabiegowi możemy uzyskać efekt transparentności. W tym przypadku zaleca się stosowanie hartowanego szkła dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania. Warto więc wybrać model o odpowiedniej grubości szkła, dający gwarancję wytrzymałości.

Konstrukcja balustrad kurtynowych opiera się na tworzeniu profili stalowych lub drewnianych do których mocujemy taflę szkła. Je samo docinamy tak aby kończyło się kilka centymetrów nad krawędzią schodów. Jeśli zależy nam aby tafla szkła sprawiała wrażenie łączenia się ze schodami warto wpuścić je bezpośrednio w stopnie. Taki zabieg wykonuje się za pomocą frezowania. W tym przypadku należy przygotować odpowiednią przestrzeń pomiędzy słupkami, pochwytami i stopniami schodów, w których znajdują się przygotowane frezy. Na płaskich powierzchniach takich jak balkony, czy tarasy możliwy jest montaż liniowy. Polega on na utrzymywaniu ciężaru szklanej tafli za pomocą specjalnej uszczelki znajdującej się w dolnej listwie.

 

Zastosowanie 

Balustrady tego typu możemy z powodzeniem montować zarówno w środku, jaki i na zewnątrz budynku. Ze względu na fakt, iż są nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Barierki tego typu świetnie sprawdzą się zarówno w mieszkaniach, domach jednorodzinnych jak też obiektach użyteczności publicznej. Są eleganckim i nowoczesnym elementem wykończenia klatki schodowej, antresoli, balkonu lub tarasu. Niewątpliwą zaletą balustrad szklanych są ich walory estetyczne, które można różnie aranżować.

Artykuł powstał przy współpracy producenta balustrad ze szkła hartowanego https://www.helta.pl/

·

eidola.org defendingwisconsin.org studiopieknanr5.pl