Kraj urzekający pięknymi krajobrazami, które tworzą malownicze fiordy i przepastne lasy. Wiele osób ucieka tam chociaż na kilka tygodni w roku, żeby rozkoszować się samotnością i mieszkaniem na końcu świata. Coraz popularniejsze są także wycieczki związane z łowieniem ryb, na przykład pysznych dorszy, które smakują jak żadne inne. Ale wyjazdy do Norwegii nie sprowadzają się wyłącznie do wycieczek i wakacji. Często oznaczają pobyt na znacznie dłużej. Niekiedy na całe życie.
Zostać w Norwegii na dłużej
Wiele osób decyduje się zamieszkać w Norwegii na dłużej. W pojedynkę lub z całą rodziną. Spowodowane jest to perspektywami zawodowymi i finansowymi. Zarobki w Norwegii są nieporównywalne do tych, które dostajemy w Polsce. Zadbać można dodatkowo o zwrot podatku z Norwegii. Będzie on znacznie większy, jeśli uwzględnimy ulgi podatkowe w Norwegii, które mogą pozytywnie zaskoczyć.
Ulgi podatkowe w Norwegii
Żeby cieszyć się większą sumą uzyskaną ze zwrotu podatku, warto zapoznać się z obowiązującymi w Norwegii ulgami. Oto one:
- 10% zniżka dla obcokrajowców,
- druga klasa podatkowa ((Skatteklasse 2),
- status Pendler (dla osób posiadających rodzinę i osób stanu wolnego),
- ulga na odsetki od kredytów hipotecznych,
- ulga rodzicielska.
Różne style życia
Już same ulgi świadczą o tym, że norweski system opiera się na różnorodności. Wspiera się tutaj rodziny, ale także osoby stanu wolnego. Uwzględnia się także poprzez aspekt ekonomiczny i podatkowy to, że ludzie mają prawo do różnych decyzji osobistych. Jeśli pracują legalnie, to należy im się konkretne wsparcie w postaci ulgi. Wspiera się także obcokrajowców, którym proponuje się 10% zniżki, jeśli przebywają w Norwegii tymczasowo (przez pierwsze dwa lata pracy), a pracodawca nie pokrywa kosztów związanych z ich pobytem.